Reklama

Monolog prezydenta Adamowicza do Oliwian

Po 8 latach omijania naszej dzielnicy, Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Oliwy. Nowa formuła spotkania nie wszystkim przypadła do gustu. Prezydentowi nie można było zadać publicznie ani jednego pytania.

Prezydent Paweł Adamowicz na spotkaniu z mieszkańcami Oliwy | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po 8 latach omijania naszej dzielnicy, Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Oliwy. Nowa formuła spotkania nie wszystkim przypadła do gustu. Prezydentowi nie można było zadać publicznie ani jednego pytania.

To już 67. spotkanie Prezydenta Adamowicza w dzielnicach Gdańska. Tzw. „spotkanie obywatelskie” odbyło się 21 marca w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego. Sala gimnastyczna szkoły była wypełniona niemal w całości.

Prezydent bardzo długo omijał Oliwę. Ostatni raz takie spotkanie odbyło się w marcu 2009 roku. Inne dzielnice mają więcej okazji do takich spotkań. Paweł Adamowicz potrafił odwiedzić sąsiednią Żabiankę dwukrotnie (w 2013 i 2016 roku).

Na początku spotkania prezydent Adamowicz namawiał do rozliczania PIT-ów w Gdańsku i aktywnego udziału w Budżecie Obywatelskim. Następnie przedstawił ustalenia z „gospodarskiego” spaceru po Oliwie wiceprezydenta Wiesława Bielawskiego z Zarządem Dzielnicy.

Deklaracje miasta:

– teren dawnego boiska przy ul. Wąsowicza zostanie uprzątnięty, nastąpią cięcia pielęgnacyjne zieleni

– ul. Wita Stwosza – łatanie dziur w 2017 roku, modernizacja w kolejnych latach

– ul. Żeromskiego – łatanie dziur

– ul. Orkana – budowa brakującego chodnika w 2018 roku

– Zielony plac przy ul. Husa – miasto rozważy przejęcie terenu od Gdańskiego Zarząd Nieruchomości Komunalnych na rzecz Gdańskiego Zarządy Dróg i Zieleni

– przeanalizowanie budowy chodnika w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu UG (przy udziale finansowym Olivia Business Centre)

– Remont chodnika przy Starym Rynku Oliwskim

– ul. Tetmajera – analiza możliwości remontu chodnika

– ul. Husa – w porozumieniu z okolicznymi wspólnotami wyznaczyć nowe lokalizacje dla ich śmietników (stoją na chodniku)

– dokończenie inwestycji z Budżety Obywatelskiego 2016 przy ul. Żeromskiego, Husa i Drzymały.

Zadłużenie mieszkań komunalnych

Paweł Adamowicz przedstawił również statystykę dotyczącą mieszkań komunalnych na terenie dzielnicy. W Oliwie zamieszkuje aż 413 dłużników, którzy zalegają miastu razem z odsetkami prawie 9 milionów złotych. Rekordowa suma zadłużenia jednego z mieszkań wynosi 200 tys. złotych.

Na 413 dłużników tylko 3 osoby zgłosiły się na odpracowanie swojego zadłużenia – mówił Adamowicz. Godzina odpracowanego na rzecz miasta zadłużenia jest warta 13 złotych.

Inwestycje dla mieszkańców i patasów

W dalszej części spotkania  prezydent przedstawił obszerną listę dokonanych w ostatnich latach w Oliwie inwestycji. Aby lista była dłuższa, podciągnięte zostały pod to m.in.  utworzenia trójmiejskiego systemu sterowania ruchem TISTAR czy budowa pawilonu dla patasów w ogrodzie zoologicznym. Do jednego worka wrzucono również inwestycje z kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego czy też siłownie i place zabaw ufundowane przez Radę Oliwy (to również budżet miasta).

Paweł Adamowicz wspominał także świąteczną iluminację Parku Oliwskiego, której zła organizacja wywołała zniszczenia w ogrodzie francuskim. Wkrótce rusza prace naprawcze. – Uspokajam, są kładzione nowe trawniki. Fundacja Gdańska finansuje nowe trawniki a prace ziemne są finansowane z budżetu miasta – zapowiadał prezydent, który chce kontynuacji wydarzenia ale w zmienionej formule. Więcej na ten temat napiszemy wkrótce.

Co w planie?

Podczas wyświetlanej na wielkim ekranie prezentacji prezydent Gdańska wymieniał inwestycje w toku oraz zaplanowane:

– Palmiarnia i Groty Szeptów w Parku Oliwskim

– modernizacja Hali Olivia

– modernizacja boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Opackiej (2017)

– budowa brakującego fragmentu ul. Sarniej i przebudowa ul. Zajęczej (2017)

– Modernizacja Starego Rynku Oliwskiego (2017)

– budowa chodnika przy ul. Sambora (Przymorze Małe) (2017)

– zagospodarowanie skweru przy ul. Cystersów (2017)

– tunel pod Pachołkiem

– budowa kanalizacji deszczowej wraz z przebudową jezdni i chodników ul. Grottgera (2017-2019)

– budowa boiska piłkarskiego wraz z infrastrukturą przy ul. Kościerskiej (dawne boisko reprezentacji Niemiec na Euro 2012)(realizacja 2018)

– budowa i modernizacja oświetlenia przy oliwskich ulicach

– interwencyjne zabezpieczenie Kuźni Wodnej oraz przygotowanie jej do funkcji muzealnych (2017-2019).

Miasto planuje również wykupić z rąk prywatnych staw w Dolinie Radości (powyżej stawów rybnych) aby zaczął on pełnić ważne funkcje retencyjne

Ostatnim akcentem części pierwszej „spotkania obywatelskiego” było wyróżnienie aktywnych mieszkańców Oliwy. Prezydent wręczył trzy wyróżnienia. Trafiły one do Elżbiety Rajczak z zespołu Caritas przy Parafii Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, Marianny Reszke z klubu seniora „Prometeusz” oraz Andrzeja Stelmasiewicza, założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska, która modernizuje obecnie kamienicę przy ul. Rybińskiego 25. We wrześniu tego roku ma tu rozpocząć działalność Oliwski Ratusz Kultury.

Niedobra zmiana

W poprzednich latach mieszkańcy poszczególnych dzielnic na „spotkaniach obywatelskich” mogli zadawać pytania bezpośrednio prezydentowi. Odpowiadał wówczas on sam lub wskazani urzędnicy. Tak było również 8 lat temu na spotkaniu w sali gimnastycznej dawnej Szkoły Podstawowej nr 36 w Oliwie. Teraz jednak formuła spotkań uległa zmianie. Po trwającym ponad 40 minut monologu Adamowicza, zaprosił on na spotkanie ze swoimi zastępcami dyżurującymi w sąsiednich salach szkoły. Może dzięki temu uda się przedstawicielom Urzędu Miejskiego odpowiedzieć na więcej pytań i skrócić czas spotkania ale traci się w ten sposób możliwość wybrzmienia pytań i uzyskania bezpośrednio od prezydenta odpowiedzi na ważne tematy dla wszystkich zebranych. Niestety nikt z nas nie posiada umiejętności bilokacji a tymbardziej bycia w czterech salach jednocześnie.

A może prezydent nie chce już słyszeć co mieszkańcy mają do powiedzenia?

teeS

Ostatnia edycja: 22 marca, 2017 o 21:50