Reklama

Mozartiana bez tańczących fontann w Parku Oliwskim

To wynik skandalu związanego ze zniszczeniami spowodowanymi organizacją iluminacją świątecznej w Parku Oliwskim. Dla pokazu fontanny miasto proponuje inne lokalizacje w pobliżu parku.

Mozartiana w 2009 roku | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

To wynik skandalu związanego ze zniszczeniami spowodowanymi organizacją iluminacją świątecznej w Parku Oliwskim. Dla pokazu fontanny miasto proponuje inne lokalizacje w pobliżu parku.

Organizator Mozartiany, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, zwrócił się w połowie kwietnia do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni z pismem dotyczącym organizacji 12 Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w przestrzeni Parku Oliwskiego. W tym tygodniu GZDiZ poinformował organizatora o warunkach, jakie należy spełnić na etapie przygotowań, trwania imprezy oraz po zakończeniu imprezy (podczas demontażu).

W piśmie tym nie wyrażono zgody na zorganizowanie pokazów tańczącej fontanny na parterze ogrodowym przed Pałacem Opatów – informuje Maria Jaźwińska z GZDiZ. – Brak akceptacji tego elementu Mozartiany wynika z wytycznych Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz faktu odtworzenia trawników na górnym tarasie metodą pełnego darniowania (wraz z siatką na krety), nowej różanki oraz instalacji systemu automatycznego nawadniania  – będącego w okresie gwarancji.

Organizatorowi Mozartiany zaproponowano trzy alternatywne propozycje poza Parkiem Oliwskim:
– w rejonie Stawu Młyńskiego przy al. Grunwaldzkiej
– na terenie między ulicami Ziemowita i Subisława w pobliżu Gimnazjum nr 37
– na terenie przy Potoku Oliwskim od strony ul. Chłopskiej.

– Aktualnie czekamy na stanowisko organizatora Mozartiany względem zaproponowanych rozwiązań – informuje Maria Jaźwińska.

Publiczność na trawnikach Ogrodu Francuskiego w czasie pokazu tańczących fontann  (2012)    fot. Tomasz Strug 

Z pewnością to zaskoczenie dla organizatorów wydarzenia. Zamieszczony na początku roku w internecie program festiwalu wymienia w trzech kolejnych wieczorach sierpnia „pokaz tańczącej fontanny do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta (przy południowej fasadzie Pałacu Opatów)”.

– Będziemy musieli zrezygnować w ogóle z fontanny, bo ona jest integralną częścią festiwalu – komentuje zalecenia GZDIZ Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego. – Gdybyśmy mieli robić to poza parkiem, to nie mielibyśmy publiczności. To znaczy, być może na fontannę ludzie przyjdą, ale nie mogą potem przyjść na koncert.

Warto przypomnieć, że w opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku zaleceniach Rady Programowej Parku Oliwskiego napisano wprost, że „niewskazane jest organizowanie w parku imprez masowych (np. Mozartiana). (…) Wskazana jest organizacja imprez kameralnych, które nie będą stwarzać zagrożenia dla parterów, rabat, trawników i zabytkowego wyposażenia parku”.

Zniszczenia w Parku Oliwskim

Zalecenia GZDiZ podyktowane są próbą zminimalizowania ryzyka dewastacji Parku Oliwskiego. Przypomnijmy, że w kwietniu w Ogrodzie Francuskim przed Pałacem Opatów wyłożono 2800 metrów kwadratowych nowej trawy z rolki. Wcześniej założono system nawodnieniowy oraz siatkę na krety. Prace te kosztowały blisko 100 tys. złotych. Były one wymuszone zniszczeniami powstałymi w grudniu i styczniu podczas świątecznej iluminacji organizowanej przez zależną od miasta Fundację Gdańską. Szacuje się, że przed samymi świętami Bożego Narodzenia trawniki parkowe stratowało ponad 100 tys. osób.

Mieszkańcy Oliwy, członkowie Rady Programowej Parku Oliwskiego oraz Zarząd Dzielnicy Oliwa apelują o zaniechanie organizacji iluminacji świątecznej w Parku Oliwskim i organizację wydarzenia w innych miejscach miasta. Świątecznej iluminacji w Oliwie sprzeciwia się również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Są chętni na przejęcie świątecznych światełek. Uchwałę w tej sprawie podjęła m.in. Rada Dzielnicy Aniołki. Proponuję ona przyozdobienie Parku Steffensów, który znajduje się pomiędzy al. Zwycięstwa a stacją SKM Gdańsk Stocznia.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: „Park Steffensów jest obszarem predysponowanym do organizacji imprez o charakterze rodzinnym i rekreacyjnym. Bliskość stacji SKM (Stocznia, Politechnika), przystanków tramwajowych (Brama Oliwska, Chodowieckiego, Uniwersytet Medyczny i Stocznia Gdańska) i autobusowych (Brama Oliwska, Cmentarz Garnizonowy), popularnej ścieżki rowerowej oraz miejsc parkingowych (Brama Oliwska – Plac Zebrań Ludowych) zapewnia swobodną możliwość dotarcia z obszaru całego Gdańska. Uzupełnienie przestrzeni pomiędzy sezonowym lodowiskiem a Europejskim Centrum Solidarności o atrakcję w postaci zimowej iluminacji stworzyłoby ofertę całodziennej rekreacji dla gdańskich rodzin a zarazem przyczyniłoby się do ożywienia obszaru. Ponadto sposób zakomponowania Parku Steffensów (ogród swobodny – angielski) powoduje, że jest to obszar znacznie mniej wrażliwy na presję rekreacyjną niż Park Oliwski, w którym zainstalowano iluminację bożonarodzeniową w 2016 roku„.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie wyklucza, że ozdoby świąteczne pojawią się w kilku punktach miasta. Zarówno Adamowicz, jak i Fundacja Gdańska nadal jednak publicznie podtrzymują chęć kontynuacji imprezy w Parku Oliwskim, chociaż w zmienionej formie.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 6 maja, 2017 o 20:18