Reklama

Na kolejnych ulicach Oliwy parkowanie będzie płatne

Kolejne ulice maja szansę odetchnąć od zalewu samochodów pracowników przyjeżdżających do naszej dzielnicy pracować. Zgodnie z wynikiem konsultacji prowadzonych na początku roku przez Radę Dzielnicy Oliwa, od 1 lipca Strefą Płatnego Parkowania (SPP) oraz jednocześnie Strefą Ograniczonego Postoju objęte zostaną kolejne miejsca postojowe zlokalizowane w Oliwie.

Parkometr ustawiony przy ul. Leśnej | fot. Konrad Kęsik
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Kolejne ulice maja szansę odetchnąć od zalewu samochodów pracowników przyjeżdżających do naszej dzielnicy pracować. Zgodnie z wynikiem konsultacji prowadzonych na początku roku przez Radę Dzielnicy Oliwa, od 1 lipca Strefą Płatnego Parkowania (SPP) oraz jednocześnie Strefą Ograniczonego Postoju objęte zostaną kolejne miejsca postojowe zlokalizowane w Oliwie.

Od początku lipca obszar poboru opłat w Oliwie obejmować będzie, oprócz dotychczasowych ulic, także miejsca parkingowe na ulicach: Hołdu Pruskiego, Majkowskiego, Ceynowy, Poczty Gdańskiej, Liczmańskiego, Leśnej i Podhalańskiej.

W czwartek trwał montaż parkometrów. W weekend mają zostać ustawione i wymalowane znaki pionowe i poziome. Mieszkańcy mogą jeszcze wpływać na usytuowanie płatnych miejsc postojowych, tak by nie kolidowały np. z wjazdem na posesję.

Rada Oliwy przedstawiła projekty oznakowania poziomego i pionowego przygotowane przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ewentualne uwagi można przesyłać do 8 lipca na adres Rady Oliwy: oliwa@gdansk.gda.pl.

Mapki: Poczty Gdańskiej, Liczmańskiego, Leśnej i Podhalańskiej

Rysunek 1

Rysunek 2

Rysunek 3

Mapki: Majkowskiego, Ceynowy, Poczty Gdańskiej i Hołdu Pruskiego

Rysunek 4

Rysunek 5

Rysunek 6

Strefa będzie rosnąć etapami

W wyniku szerokich konsultacji z mieszkańcami, Zarząd Dzielnicy Oliwa zwrócił się na początku lutego do GZDiZ z wnioskiem o wprowadzenie poboru opłat za parkowanie w ramach obecnej Strefy Płatnego Parkowania na następujących ulicach:

I obszar: okolice Dworca PKP
ulice Majkowskiego, Poczty Gdańskiej, Plac Dworcowy, Ceynowy, Hołdu Pruskiego, Piastowska do wiaduktu, uliczka bez nazwy łącząca al. Grunwaldzką z ul. Piastowską (zaplecze rest. MC Donald oraz biurowca Meritum Bank przy Piastowskiej 7

II obszar
Wita Stwosza (obustronnie od Bażyńskiego do Abrahama), Kubusia Puchatka, Jasia i Małgosi, Milewskiego, Bażyńskiego (od Grunwaldzkiej do Polanki), Polanki (od Macierzy Szkolnej do Bażyńskiego), Abrahama (od Grunwaldzkiej do Wita Stwosza), Macierzy Szkolnej, Grunwaldzka (od Abrahama do Derdowskiego)

III obszar
Podhalańska, Leśna, Liczmańskiego, Słoneczna, Cystersów, Kanapariusza, Nowickiego, Opacka (od Spacerowej do Cystersów), Opata Rybińskiego, Stary Rynek Oliwski, droga znajdująca się pomiędzy V LO a budynkiem parafialnym.

Ostatecznie jednak pobór opłat za parkowanie na kolejnych ulicach będzie wprowadzany etapami, co spowodowane jest brakiem parkometrów. Kolejne ulice będą płatne od września, gdy skończą swoją prace urządzenia obsługująca wakacyjną strefą płatnego parkowania w Jelitkowie.  

Ile to kosztuje?

Gdańska SPP obejmuje 7 sektorów: Główne Miasto, Stare Miasto, Wrzeszcz, Aniołki, Oliwa, Przymorze Małe. Siódmy sektor Jelitkowo obowiązuje w miesiącach lipiec i sierpień.

Przypomnijmy, że opłata za postój samochodów w sektorach: Główne Miasto, Stare Miasto i Wrzeszcz pobierana jest w dni powszednie w godz. 9.00 – 17.00. W sektorach Aniołki, Oliwa oraz Przymorze Małe parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania płatne jest w dni powszednie w godz. 9.00 – 15.00. Parkowanie w sektorze Jelitkowo płatne jest od 01.07 do 31.08 w dni powszednie w godz. 09.00 – 17.00. Parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w soboty, niedziele i święta jest bezpłatne, niezależnie od dzielnicy.

Na nowych ulicach kontrolerzy będą wkładali za wycieraczki zaparkowanych samochodów informację o tym, że od 1 lipca jest to obszar SPP objęty poborem opłaty.

– Na nowych ulicach kontrolerzy będą wkładali za wycieraczki zaparkowanych samochodów informację o tym, że od 1 lipca jest to obszar SPP objęty poborem opłaty – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Mieszkańcom będziemy przypominać jednocześnie o możliwości zaopatrzenia się w Kartę Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca. Jej miesięczny koszt to 10 zł. Informacja będzie stosowana od dziś do końca pierwszego tygodniu objęcia poborem opłat nowych ulic.

Stawki opłat za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Miasta Gdańska:

  • opłata za pierwszą godzinę parkowania: 3 zł
  • opłata za drugą godzinę parkowania: 3,60 zł
  • opłata za trzecią godzinę parkowania: 4,30 zł
  • opłata za czwartą i kolejne godziny parkowania: 3 zł
  • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 7 dni kalendarzowych (maksymalnie dwa razy w roku kalendarzowym): 30 zł
  • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie (po przekroczeniu 7 dni kalendarzowych lub trzecim przypadku w roku kalendarzowym): 50 zł
  • opłata za Kartę Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca: 10 zł za miesiąc).

MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW I ODBIORU KARTY OPŁATY ZRYCZAŁTOWANEJ: Biuro Obsług Klienta GZDiZ (Budynek A – parter) 80-254 Gdańsk, ul. Partyzantów 36

Opłatę za postój samochodu można uiścić gotówką lub kartą płatniczą w parkomacie oznaczonym logo Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Opłaty można również dokonać za pośrednictwem systemu opłat mobilnych w Gdańsku (do wyboru): CityParkApp, ePark, moBILET, mPay, Pango, SkyCash.

Co to jest Strefa Ograniczonego Postoju?

Przy wjazdach do stref obowiązujących na terenie Gdańska stoją znaki B-39 (strefa ograniczonego postoju) z informacją, że zakaz nie dotyczy posiadacza identyfikatora (określonego typu), wydanego przez zarządcę drogi.

Każdy, kto ma taki dokument (m.in. mieszkaniec), może zaparkować auto w strefie na ogólnych zasadach – czyli tam, gdzie pozwalają na to przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (w odpowiedniej odległości od przejść przez jezdnię i skrzyżowań, poza drogami i pasami dla rowerów, uwzględniając obowiązek pozostawienia pieszym 1,5 metra szerokości chodnika).

Ten kto nie ma identyfikatora, może się na terenie strefy ograniczonego postoju tylko zatrzymać (do jednej minuty). Parkowanie dozwolone jest jedynie na miejscach płatnych, oznakowanych znakami pionowymi i poziomymi.

Podstawowa zasada obowiązująca w strefie ograniczonego postoju:
Mam identyfikator? – strefa mnie nie dotyczy.
Nie mam identyfikatora? – parkuję tylko na miejscu płatnym!

Zaparkowanie samochodu w strefie ograniczonego postoju bez odpowiedniego identyfikatora oznacza dla kierowcy mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. Interwencje podejmują strażnicy miejscy i policjanci.

Natomiast należności z tytułu postoju na miejscach płatnych egzekwują pracownicy SPP (Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Pw/gzdiz/sm