Reklama

Na spacer do parku przy Opackiej – nowe niezwykłe miejsce w Starej Oliwie

Dobiegają końca prace estetyzujące okolice ulicy Opackiej w Starej Oliwie. Przez lata to miejsce, historycznie należące do Ogrodów Cystersów, popadało w coraz większe zapomnienie. Mocno zaniedbany zakątek Starej Oliwy dosłownie za chwilę będzie można podziwiać w nowym blasku. Prywatny inwestor – Invest Komfort zrewitalizował blisko 5000 m kw przestrzeni, tworząc park, który po ukończeniu przejdzie w ręce mieszkańców, jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dobiegają końca prace estetyzujące okolice ulicy Opackiej w Starej Oliwie. Przez lata to miejsce, historycznie należące do Ogrodów Cystersów, popadało w coraz większe zapomnienie. Mocno zaniedbany zakątek Starej Oliwy dosłownie za chwilę będzie można podziwiać w nowym blasku. Prywatny inwestor – Invest Komfort zrewitalizował blisko 5000 m kw przestrzeni, tworząc park, który po ukończeniu przejdzie w ręce mieszkańców, jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

Ogrodnicza wiedza Cystersów

Cystersi, obecni na terenie Oliwy od XII wieku, od zawsze uprawiali ziemię. Na przestrzeni wieków podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki i zgodnie ze średniowiecznymi założeniami ich ogrody odzwierciedlały perfekcyjną harmonię i naturalny cykl zmian przyrody. Wraz z rozpoczęciem prac nad inwestycją przy Opackiej, dla inwestora – firmy Invest Komfort, naturalną ideą stało się więc stworzenie w tym mocno zaniedbanym miejscu, zielonego kompleksu, który inspirowany byłby wiedzą historyczną.

opacka szkic widok 1

Do takiej decyzji zobowiązywał nie tylko plan zagospodarowania terenu, zakładający odtworzenie tutaj miejsca w klimacie starych ogrodów, ale również tkanka całej dzielnicy, której centralnym punktem pozostaje jeden z najpiękniejszych parków w Polsce – Park Oliwski. Celem projektu, zrealizowanego przez architektkę krajobrazu Małgorzatę Sobótkę i jej pracownię Studio Krajobraz, było opracowanie założenia parkowego dostępnego dla wszystkich, nawiązującego do historii i wykorzystującego nowoczesne trendy sztuki ogrodniczej. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami, wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzyć będą niezwykły klimat miejsca.

opacka szkic widok 2

Przeglądając cysterskie dzieła sztuki – koncepcje zarówno Hortus Conclusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku.
Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą będą też rośliny cebulowe
w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogacą także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy –
komentuje Małgorzata Sobótka.

Ujarzmić wodę

Badania etymologiczne nazwy Cystersów zawsze wskazują na jej związek z terenami podmokłymi i wodą. Kultywując tradycję, inwestor wraz z architektami zieleni odtworzyli staw wodny wraz z roślinnością, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok powstaje także deszczowy staw roślinny.

Inwestycja Opacka wizualizacja widok na park

Największym wyzwaniem rewitalizacji miejsca była niwelacja terenu oraz uregulowanie obiegu wody. Na terenie parku wykonaliśmy kompleksową makro i mikro niwelację terenu, celem zarówno wykonania stawów jak i uatrakcyjnienia rzeźby terenu. Zastosowaliśmy też nowoczesne technologie, zaakceptowane przez Wody Polskie, żeby móc uregulować Potok Oliwski – podkreśla Bolesław Rzepliński, Zastępca Dyrektora ds. Realizacji Inwestycji w Invest Komfort. Finalnie inwestor uregulował Potok Oliwski na całej długości inwestycji, zabezpieczając jego koryto przed wylewaniem. Skarpy parku zyskały antyerozyjne wzmocnienia, dzięki montażowi geokrat. Staw wodny pełni również ważną rolę w obiegu wody – zbierając wodę powierzchniową, dzięki przelewowi, oddaje jej nadmiar do potoku. To nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa powodziowego dzielnicy.  

Codzienny zielony relaks

– Realizując założenie parkowe, kierowaliśmy się potrzebami mieszkańców Oliwy. Park przy Opackiej będzie kontynuacją naturalnych tras spacerowych, jak i miejscem swobodnego wypoczynku – dodaje Rzepliński.

Ścieżki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby prowadzić pieszego po wygodnym spadku terenu, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę miasta z dominantą w postaci Archikatedry Oliwskiej.  W cienistych alejkach ustawione będą ławki. Cała powierzchnia została również wykończona z uwzględnieniem aspektu historycznego. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem magiczną grę światłocieni będzie można podziwiać dzięki nowoczesnemu i energooszczędnemu oświetleniu LED. Będzie to zatem idealna przestrzeń do spotkań mieszkańców, ale też do wyciszenia się w otoczeniu natury.                  


Nowe miejsce – nowe perspektywy

Uporządkowanie tak dużej, reprezentacyjnej działki i nadanie jej nowych funkcji bez wątpienia pozytywnie wpłynie na wizerunek Starej Oliwy. Powstały park doda blasku i podkreśli dostojny, spacerowy charakter dzielnicy, a rewitalizacja przestrzeni poprawi bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Dzięki kompleksowi mieszkaniowemu Opacka, który stanął w sąsiedztwie parku, w dzielnicy zajdą korzystane procesy gentryfikacyjne, co podniesie wartość nieruchomości w okolicy.  Z analizy historycznej zabudowy Starej Oliwy zaczerpnięto wiele inspiracji do nieoczywistych detali, architektonicznych tj. jak czarno-szara kolorystyka elewacji, szare dachy o niskim kącie nachylenia oraz charakterystyczne dla oliwskiej zabudowy lukarny. Nowe budynki mieszkalne w subtelny sposób nawiązują do otoczenia, wpisując swoją nowoczesną formę w istniejącą tkankę budowlaną. Opacka to zaledwie 51 apartamentów, a do każdego przypisane jest minimum jedno miejsce parkingowe w garażu podziemnym, zatem pojawienie się nowych mieszkańców nie wpłynie na drożność Opackiej oraz sąsiednich ulic chętnie odwiedzanej Oliwy.

Opacka balkon

Jako odpowiedzialny deweloper doskonale zdajemy sobie sprawę, że każda inwestycja musi nieść za sobą wartość społeczną, co jest kluczowym elementem świadomego rozwoju metropolii. Jednym
z głównych światowych standardów w projektowaniu miast przyszłości jest prowadzenie polityki zielono-niebieskiej, czyli wpisywanie w kontekst mieszkaniowy ogólnodostępnych miejsc rekreacji
i wypoczynku, by przez lata służyły społeczności lokalnej –
tak ideę parku tłumaczy Michał Ciomek, członek zarządu Invest Komfort.  

Kiedy na spacer?

Wraz z zakończeniem prac Invest Komfort przekaże zarządzanie parkiem Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. Pierwsi spacerowicze będą mogli tu zawitać jeszcze w pierwszym półroczu i podziwiać park
w pełnym rozkwicie i eksplozji zieleni. Jednak koncepcja botaniczna została tak opracowana, by do zimozielonej bazy dobrać rośliny kwitnące w różnych porach. Dzięki temu zabiegowi park będzie zaskakiwał i zachwycał przez cały rok – zgodnie z cysterskim poczuciem harmonii oraz uwielbieniem natury i jej zmian.

Park przy Opackiej to nowe miejsce w starej Oliwie, które warto odwiedzić i na stałe wpisać na mapę codziennych spacerów i rodzinnego wypoczynku. Inwestor wierzy, że społeczność lokalna wykorzysta je również jako miejsce wydarzeń kulturalnych, pikników czy wystaw. Poczucie więzi buduje przecież nie tylko tożsamość dzielnicy i jej mieszkańców, ale również z upływem czasu w znaczący sposób wpływa na jej rozwój i wartość.

Publikacja sponsorowana

Ostatnia edycja: 6 maja, 2022 o 12:43