Reklama

Na UG otwarto laboratorium do badania groźnych wirusów

Osobna oczyszczalnia ścieków, specjalne śluzy wejściowe i komory do sterylizacji czy nakaz noszenia specjalistycznych skafandrów – to wymogi które spełnia laboratorium BSL-3+ na położonym w Oliwie Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na UG otwarto laboratorium do badania groźnych wirusów
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Co prawda  pierwsze laboratorium BSL-3+ w Polsce północnej uruchomiono już na początku 2023 roku, to uroczystego otwarcia dokonano dopiero 22 stycznia 2024 roku.

– Dzisiaj na naszym Wydziale otwieramy najnowocześniejsze laboratorium BSL-3+, które jednocześnie jest jedynym takim laboratorium w Polsce Północnej – mówiła Dziekan MWB UG i GUMed dr hab. Ewelina Król, prof. UG. – Ta przestrzeń dedykowana jest badaniom struktury, funkcji i rozprzestrzeniania się wysokopatogennych wirusów. To oznacza, że w przypadku kolejnych pandemii będziemy mogli w bezpiecznych warunkach takie wirusy badać.

Przecięcią wstęgo dokonują: prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, rektor Piotr Stepnowski oraz dr hab. Ewelina Król. fot. Tomasz Strug

Powstanie laboratorium BSL-3+ to ukoronowanie wieloletniej współpracy wirusologów z MWB UG i GUMed. Opowiadała o tym prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk w towarzystwie swojego męża, także wirusologa, prof. dr. hab. Bogusława Szewczyka.

– Przez te wszystkie lata zbudowaliśmy bardzo duży potencjał. Zdobyliśmy zapewne najwięcej grantów międzynarodowych na uczelni. W ciągu 10 lat opublikowaliśmy ponad 140 prac naukowych i otrzymaliśmy ok. 20 patentów – wymieniała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierowniczka nowego laboratorium. –  Naszymi głównymi modelami badawczymi były herpeswirusy, czyli wirus opryszczki, ospy wietrznej, wirusy grypy czy wirus Zika.

Ze względu na zagrożenia związane z pracą nad żywymi wirusami, w laboratorium obowiązuje wiele zabezpieczeń, m.in. osobna oczyszczalnia ścieków, specjalne śluzy wejściowe i komory do sterylizacji czy nakaz noszenia specjalistycznych skafandrów.

Właśnie te zabezpieczenia i inne elementy decydują o poziomie bezpieczeństwa biologicznego (skrót BSL od ang. Biosafety Level) laboratorium. Nowa przestrzeń badawcza w Oliwie przy ul. Abrahama została zaklasyfikowana jako BSL-3+ (w skali od 1 do 4). To najwyższy poziom w Polsce. Laboratorium BSL-4, czyli o stopniu najwyższym, jeszcze w naszym kraju nie powstało.

W specjalnej przestrzeni będą prowadzone badania m.in. nad koronawirusem czy wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście i dziennikarze mogli zwiedzić laboratorium, które od tego momentu będzie dostępne już tylko dla wybranych naukowców.

Pw

Ostatnia edycja: 30 stycznia, 2024 o 23:02