Nadciąga kolejna wichura – alert dla całego kraju
Jeszcze dziś wieczorem (16 stycznia) można spodziewać się silnego wiatru. Komunikaty o silnym wietrze rozsyła Urząd Miejski oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert dotyczy całego kraju. Zadbaj o swoje najbliższe otoczenie i zabezpiecz rzeczy na balkonie i podwórku.
Jeszcze dziś wieczorem (16 stycznia) można spodziewać się silnego wiatru. Komunikaty o silnym wietrze rozsyła Urząd Miejski oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert dotyczy całego kraju. Zadbaj o swoje najbliższe otoczenie i zabezpiecz rzeczy na balkonie i podwórku.
Chociaż cmentarze gdańskie, Park Oliwski i ZOO zostały wczoraj już otwarte po ostatniej wichurze, to okres spokoju w pogodzie był bardzo krótki.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze.
Obszar: Województwo pomorskie
Czas: od godz. 21:00 dnia 16.01.2022 do godz. 18:00 dnia 17.01.2022
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego i bardzo silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h, w pasie nadmorskim lokalnie w porywach do 110 km/h, z zachodu i połnocnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią w godzinach porannych i przed południem. W głębi lądu najsilniejsze porywy wystąpią po połnocy.
Alert RCB został wysłany do mieszkańców województw 10 województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego.
Jednak ze względu na zmieniającą się dynamikę zajawiska, Alert RCB zostł rozszerzony na pozostałe województwa i objął cały kraj.
UWAGA!
W związku z obowiązującymi ostrzeżeniami o silnym wietrze warto pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu. Zabezpiecz przedmioty na balkonie czy w ogródku, nie parkuj pod drzewami, zapewnij opiekę zwierzętom, jeżeli trzymasz je na dworze.
Jak zachować się podczas wichury:
- słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku
- w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
- z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
- silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
- postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
- podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
- zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
- pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr
Pp
Ostatnia edycja: 16 stycznia, 2022 o 15:31