Reklama

Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska [VIDEO]

Miasto Gdańsk zostało wczoraj uhonorowane nagrodą księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Z rąk króla Hiszpanii nagrodę odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Aleksandra Dulkiewicz po odebraniu nagrody | screen: casarealtv
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Miasto Gdańsk zostało wczoraj uhonorowane nagrodą księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Z rąk króla Hiszpanii nagrodę odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Przyznawana od 1981 przez Fundację Księcia Asturii w świecie hiszpańskojęzycznym cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest ona osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych.

Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej ceremonii w Teatrze Campoamor w Oviedo, w regionie Asturii. W wydarzeniu udział wzięła hiszpańska para królewska – król Filip VI i królowa Letycja, a także po raz pierwszy w historii księżniczki Leonora i Sofia. Oprócz Aleksandry Dulkiewicz, w składzie gdańskiej delegacji była także rodzina tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

Tuż po wręczeniu nagrody, w swoim przemówieniu król Hiszpanii Filip VI zwrócił się do mieszkańców Gdańska – Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur, ale też miejsce w którym zapoczątkowane zostały różne konflikty polityczne.

Dzisiaj jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę.

Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem.

W werdykcie podkreślono, że Gdańsk to miasto otwarte i hojne, wyróżniające się w ostatnim 30-leciu ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy, otwartość, obywatelskość i tolerancję. Jurorzy zaznaczyli, że rozwojowi polityki społecznej w Gdańsku przez 20 lat, aż do swojej tragicznej śmierci, patronował prezydent Paweł Adamowicz. I to właśnie z jego inicjatywy rozpoczęły się długie starania o docenienie w ten sposób Gdańska i jego mieszkańców.

– My wszyscy, gdańszczanki i gdańszczanie, powinniśmy być dumni z nagrody księżnej Asturii. To wyróżnienie wpisuje nas na karty historii Polski, Europy, jako odważnych, sprawiedliwych i wolnych obywateli tego świata – powiedziała tuż po odebraniu nagrody prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk w znakomitym towarzystwie

Gdańsk dołączył w ten sposób do znamienitego grona laureatów, wśród których wskazać można Unię Europejską, która otrzymała nagrodę w tej samej kategorii w 2017 roku. W kategorii „Zgoda między narodami” wyróżniono przed laty m.in.: Berlin UNICEF, Instytut Jad Waszem, Steven Hawking, J.K. Rowling czy Pięćdziesięciu z Fukishimy

Nagroda dla mieszkańców

Każdy z laureatów nagrody księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. Euro.

O tym na co zostanie ona wydana mają zdecydować mieszkańcy Gdańska w głosowaniu. – Bo Concordia to nagroda wypracowana przez wszystkich gdańszczan. I tu warto przypomnieć, że na Złotej Bramie, wzniesionej w 1612 roku, którą w dawnych wiekach wjeżdżali do miasta królowie i zacni goście, widnieje łaciński napis, który głosi Concordia res publicæ parvæ crescunt – discordia magnæ concidunt (Zgodą małe republiki rosną – niezgodą wielkie upadają). Zgoda oraz poszukiwanie drogi do porozumienia i solidarności na stałe wpisują się w ducha naszego miasta – dodaje prezydent Dulkiewicz.

 

Laureaci w 2019 rokulos Premios Princesa de Asturias 2019 lista

Nagroda Księżnej Asturii przyznawana jest co roku za wybitne dokonania w ośmiu kategoriach: sztuka, komunikacja i nauki humanistyczne, współpraca międzynarodowa, sport, nauki społeczne, literatura, badania naukowe i techniczne oraz zgoda. W dziedzinach tych wyróżnieni zostali w 2019 roku odpowiednio brytyjski reżyser teatralny, filmowy oraz operowy, a także pisarz i producent Peter Brook, Muzeum Narodowe Prado w Madrycie, założyciel Khan Academy Salman Khan, amerykańska narciarka Lindsey Vonn, pisarka z USA pochodzenia norweskiego Siri Hustvedt, kubański socjolog Alejandro Portes oraz amerykańska biolożka Joanne Chory i argentyńska biolożka Sandra Myrna Diaz. 

Wieczorna ceremonia przyznania nagrody została poprzedzona audiencją wszystkich laureatów u rodziny królewskiej.

pr/umg

Ostatnia edycja: 19 października, 2019 o 15:56