Reklama

Narodziny gepardów w ZOO w Oliwie

Oliwskie ZOO podało informację o narodzinach gepard grzywiastych. Maluchów nie można jeszcze oglądać w ZOO, ale można je obserwować w transmisji w internecie.

Małe gepardy w oliwskim ZOO | mat. prasowe
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Oliwskie ZOO podało informację o narodzinach gepard grzywiastych. Maluchów nie można jeszcze oglądać w ZOO, ale można je obserwować w transmisji w internecie.

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia 2022 roku. Na wybiegu urodziły się 4 samiczki i 1 samczyk. Młode otworzyły oczy po 7 dniach. Pierwsze ważenie wykonano w 9 dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7kg – 0,9kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1.45 – 1.65kg, a aktualnie wynosi 2.30 – 2.60kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone.

Oliwskie ZOO określa te narodziny jako wielki sukces hodowlany. W skali Europy, w tym roku gepardy urodziły się jeszcze tylko w ZOO w Stuttgarcie.

W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

Pięć małych gepardów urodziło się w gdańskim zoo from gdansk.pl on Vimeo.

W wieku 8-9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po 3 tygodniach i kolejnych 4 tygodniach.

Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Ale można je podglądać na poniższej transmisji w internecie.

Pw

Ostatnia edycja: 24 września, 2022 o 18:23