Reklama

Nie chcą mikroapartamentów przy ul. Droszyńskiego

Mieszkańcy ulicy Droszyńskiego i Śląskiej nie chcą w sąsiedztwie nowych budynków, w których będą apartamenty na wynajem. Wraz z Radą Dzielnicy zamierzają naciskać na miasto oraz inwestora, by doszło do zmiany planów.

Nie chcą mikroapartamentów przy ul. Droszyńskiego
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Tablica informacyjna o budowie „budynków zamieszkania zbiorowego” wisi na ogrodzeniu przyszłej inwestycji przy ul. Droszyńskiego od półtora roku. Jednak głośno o tej sprawie zrobiło się po wpisie dokonanym 11 lutego na Facebooku przez Marcina Mickuna, przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.

– Na ul. Droszyńskiego deweloper planuje budowę 450 mikroapartamentów

– alarmował Mickun, zapraszając na spotkanie przy placu zabaw między blokami osiedla przy ul. Śląskiej.

W sprawie tej mieli się zgłosić do niego zaniepokojeni mieszkańcy Osiedla Idea. Jednocześnie w swoim poście opublikował wizualizacje budynków, które miałyby powstać przy ul. Droszyńskiego – naprzeciwko dawnej gazowni i sklepu „Dźwiginia”.  

13 lutego o godzinie 16 na spotkanie „pod chmurką” przybyło ponad stu zbulwersowanych mieszkańców.

Pierwotnie w tym miejscu miały powstać biurowce. Funkcja usługowa jest zapisana w planie zagospodarowania przestrzennego z 2011 roku.

Po pandemii biura zaczęły po prostu być puste, pracownicy pracują zdalnie, więc wymyślono nową formę zabudowy jako mikroapartamenty – ponad 400 apartamentów z bardzo małą ilością miejsc postojowych, bez praktycznie przestrzeni żadnej pomiędzy tymi budynkami, bez zieleni

– opowiadał przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Małe.

Podczas spotkania padła informacja, że pozwolenie na budowę wydane w 2022 roku zostało zaskarżone przez mieszkańców z powodu rzekomego niepoinformowania mieszkańców o planowanej budowie i że zostało ono z tego powodu uchylone.

Przeczy jednak temu odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od inwestora.

– Zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę, przy ul. Droszyńskiego w Gdańsku Torus wybuduje dwa budynki. Pozwolenie przewiduje hotel akademicki (234 lokale) oraz hotel apartamentowy (166 lokali, prawie wszystkie dwupokojowe). Ponadto projekt zakłada dwa lokale usługowe na parterze. Realizacja inwestycji formalnie już się rozpoczęła, natomiast szczegółowy harmonogram budowy zależeć będzie od ustaleń z inwestorem docelowym

– informuje Marcin Uske, rzecznik prasowy firmy Torus.

Miejsce planowanej budowy przy ul. Droszyńskiego. fot. Tomasz Strug

Podczas spotkania mieszkańców zaproponowano zbiórkę podpisów. Możliwie jak największą.

Po pierwsze do inwestora, bo uważam, że nie możemy zapominać o dialogu zwykłej rozmowie z inwestorem. Oczywiście może się (on) zamknąć na argumenty 2, 3 czy 5 osób, ale nie zamknie się jak będzie 1000 podpisów – argumentował Mickun.

Jednocześnie padła deklaracja o przygotowaniu specjalnej uchwały, którą przyjęto na wczorajszej sesji Rady Dzielnicy. Dotyczy ona zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Jednak nawet przystąpienie do sporządzania nowego planu nie wstrzymuje wydanych dotychczas pozwoleń.

Kolejne apartamenty tuż za rogiem

W całej dyskusji zupełnie pominięto budowę, która się rozpoczyna 30 metrów od omawianego terenu czyli dokładnie przy ulicy Śląska 8. NDI Development zbuduje tu budynek ze 121 lokalami na wynajem.

– Śląska Osiem to inwestycja, która wpisuje się w pewną lukę na rynku nieruchomości. Sprawdzi się szczególnie pod najem średnio- i krótkoterminowy. Będzie odpowiedzią na potrzeby najemców biznesowych, studentów czy turystów –

– wskazuje Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży z NDI Development w wypowiedzi dla portalu propertynews.

ul. Śląska 8 – w tym miejscu powstanie budynek ze 121 lokalami na wynajem. fot. Tomasz Strug

Obie inwestycje dają w sumie 521 lokali mieszkaniowych. Jeśli na każde mieszkanie będzie przypadać jedno auto, to już można współczuć okolicznym mieszkańcom ogromnego ruchu i tłoku.

Warto dodać, że spotkanie przy placu zabaw było okazją do publicznych wystąpień kandydatów do Rady Miasta Gdańska oraz jednego kandydata na urząd prezydenta miasta.

Ts

Ostatnia edycja: 16 lutego, 2024 o 18:24