Nie dawaj pieniędzy żebrzącym
W Gdańsku nasila się problem żebractwa, również z wykorzystaniem dzieci. Władze miasta, służby mundurowe oraz ośrodki pomocy namawiają, by nie dawać pieniędzy żebrzącym i w ten sposób nie nakręcać procederu wykorzystywania najmłodszych.
W Gdańsku nasila się problem żebractwa, również z wykorzystaniem dzieci. Władze miasta, służby mundurowe oraz ośrodki pomocy namawiają, by nie dawać pieniędzy żebrzącym i w ten sposób nie nakręcać procederu wykorzystywania najmłodszych.
– Apeluję, by nie dawać pieniędzy osobom nagabującym na ulicach i informować służby miejskie o takich sytuacjach – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – A już szczególnie, gdy żebrzą kobiety czy dzieci! Na to nie ma zgody! Każdy potrzebujący człowiek otrzyma kompleksowe wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub innych instytucjach i organizacjach pomocowych.
Szczególnie dużo żebrzących pojawia się w mieście w czasie Jarmarku Dominikańskiego. Dlatego też od najbliższego poniedziałku (21 lipca) w Gdańsku rozpocznie działalność specjalna świetlica dla dzieci proszących o datki na ulicy lub towarzyszące swoim opiekunom podczas żebrania. Każdy potrzebujący osoba otrzyma kompleksowe wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku lub innych instytucjach i organizacjach pomocowych.
Świetlica znajduje się Domu Sąsiedzkim przy ulicy Zakopiańskiej 40 w Gdańsku. Jej uruchomienie to jeden z elementów kampanii edukacyjnej i prewencyjnej, przeciwdziałającej problemowi żebractwa w mieście podczas sezonu letniego.
Kampanię prowadzą wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPŚBA) i Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W tym roku w akcję włączyli się także: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych, które – na zlecenie miasta – organizują świetlicę.
Będzie działać do końca wakacji, w dni powszednie, w godzinach od 10 do 18 na potrzeby dzieci w wieku od trzech, czterech do nastu lat. Podopieczni będą tam uczestniczyć m.in. w grach i zabawach turystycznych, sportowych oraz edukacyjnych. W ofercie są również: nauka czytania na wesoło, wyjścia do kina czy teatru. Dzieci będą także miały zapewnione napoje i ciepły posiłek, każdego dnia. Wszystko bezpłatnie.
Do przyjścia do świetlicy przekonywać ma proszące o datki dzieci, a przede wszystkim ich opiekunów, pracownik terenowy Centrum. Będzie on odwiedzał miejsca w Gdańsku, w których mogą być takie osoby.
W pierwszych dniach Jarmarku św. Dominika pracownicy gdańskiego MOPR oraz TPŚBA przekażą osobom handlującym plakaty, nawołujące do nie dawania pieniędzy osobom proszącym o datki. Akcja ma objąć również restauracje i kawiarnie w Śródmieściu.
Pracownicy MOPR przypomną także o adresach i kontakcie do instytucji, udzielających w mieście wsparcia potrzebującym. Przez całe wakacje m.in. Straż Miejska i Policja patrolować będą najbardziej turystyczne i przez to atrakcyjne dla osób żebrzących, punkty miasta – ze szczególnym naciskiem na interwencje przeciwdziałające problemowi społecznemu.
Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, należy zgłosić taki przypadek, dzwoniąc pod numery alarmowe: Policji – 997 lub Straży Miejskiej – 986. Na stronie: www.gdansk.policja.gov.pl dostępna jest mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Za pomocą specjalnej aplikacji, mieszkańcy mogą zgłosić miejsce, w którym zauważyli osobę nagabującą przechodniów. Patrol sprawdzi sygnał.
pw/umg