Reklama

Nie ma już śladów pomnika Janka Krasickiego

Aż 10 lat zajęło miastu usuwanie pozostałości po pomniku Janka Krasickiego na VII Dworze. Pomógł w tym Budżet Obywatelski.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Aż 10 lat zajęło miastu usuwanie pozostałości po pomniku Janka Krasickiego na VII Dworze. Pomógł w tym Budżet Obywatelski.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła w listopadzie realizację zadania polegającego na uporządkowaniu terenu po rozebranym pomniku Janka Krasickiego przy ul. Chełmońskiego i wykonaniu nowych miejsc postojowych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Pierwotnie wygrany projekt zakładał przeniesienie dwóch betonowych ławek (będących elementem kompozycji pomnik) na pas zieleni pomiędzy drzewa. Jednak zrezygnowano z tego pomysłu i zastosowano nowe ławki.

Całe zadanie obejmowało: 
– budowę nowego chodnika wraz ze schodami terenowymi;
– remont istniejących chodników; 
– utwardzenie działki wraz z remontem skarpy po rozebranym pomniku Janka Krasickiego;
– uporządkowanie terenów zielonych wraz z założeniem i rekultywacją trawników oraz wykonaniem małej architektury.

Przed głosowaniem w Budżecie Obywatelskim prace wyceniano na 63 tys. złotych. Ostatecznie jednak koszt realizacji wyniósł ok. 108 tys. złotych.

Janek Krasicki Wiktor TolkinDSCN6251

Pomnik Janka Krasickiego w 2007 roku    fot. Tomasz Strug

Pomnik Janka Krasickiego (dawniej patrona osiedla), autorstwa wybitnego rzeźbiarza prof. Wiktora Tołkina, został  odsłonięty we wrześniu 1968 roku. Monument ozebrano w czerwcu 2007 roku.

Postanawia się usunięcie pomnika Janka Krasickiego, który posadowiony jest przy ulicy Chełmońskiego w Gdańsku Oliwie.  Pomnik nie ma poparcia społecznego co przejawia się licznymi atakami wandalizmu. Pomnik nie spełnia walorów  estetycznych. Usunięcie pomnika uważa się za zasadne.” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Nr VII/107/07 Rady Miasta Gdańska  z 26 lutego 2007 roku. Przez lata za likwidacją pomnika zbierane były podpisy wśród  okolicnzych mieszkańców. M.in. w zbiórkę podpisów zaangażował się w 1993 roku prof. Zbigniewa Szczerba.

Po rozebraniu betonowego cokołu i zabraniu kamiennej głowy Janka Krasickiego teren po pomniku przez wiele lat został zostawiony samemu sobie. Dopiero tegoroczna inwestycja z Budżetu Obywatelskiego uporządkowała tę zaniedbaną przestrzeń dzielnicy.

Jan Krasicki (1919–1943) – ps. „Kazik”, młodzieżowy działacz i agitator stalinowski, funkcjonariusz Komsomołu we Lwowie, następnie członek grup dywersyjnych, członek Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, formalnie ogłoszony przewodniczącym Związku Walki Młodych.

żródło: IPN

este

Ostatnia edycja: 27 grudnia, 2017 o 16:35