Reklama

Nie żyje Danuta Poczman – Pani Domu Zarazy

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Danuty Poczman, założycielki i prezes stowarzyszenia Stara Oliwa. Od 25 lat niestrudzonej animatorki życia kulturalnego Oliwy.

Zdjęcie z 80 Danuty Poczman urodzin w 2015 roku. W ręku Pani Danuta trzyma kwiaty wręczone przez Prezydenta Pawła Adamowicza | fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Danuty Poczman, założycielki i prezes stowarzyszenia Stara Oliwa. Od 25 lat niestrudzonej animatorki życia kulturalnego Oliwy.

To postać, którą kojarzy chyba każdy, kto jest z Oliwy. Bardzo dynamiczna starsza Pani w nieodłącznym kapeluszu.

Urodziła się na Wołyniu w Równem 4 września 1935 roku. Jako dziecko przeżyła Powstanie Warszawskie.

W 1945 roku rodzina 10-letniej Danuty przejechała do Gdańska – Oliwa była wtedy piękna, zielona i mało zniszczona. Bardzo mi się tu spodobało – wspominała Pani Danuta w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Gdy podrasta, studiuje architekturę na Politechnice Gdańskiej. Studia kończy z wyróżnieniem, jako najlepsza studentka Wydziału Architektury.

W 1959 roku poślubia Jerzego Poczmana, kapitana Żeglugi Wielkiej. Aby mogli razem razem pracować na statkach i podróżować po całym świecie, Danuta Poczman kończy w Szkole Morskiej kurs dla radiooficerów. W 1962 roku na świat przychodzi córka Ewa. Kończą się dalekie podróże. Pani Danuta wraca na Politechnikę Gdańską oraz otwiera własną pracownię w ZAPA – Zespole Autorskich Pracowni Architektonicznych.

Po przemianach roku 89 pochłonęła ją giełda, na której jak twierdziła, zarobiła milion złotych. I te pieniądze praktycznie darowała Oliwie.

W 1997 roku Danuta Poczman założyła Stowarzyszenie „Stara Oliwa”, którego celem jest ocalić od zapomnienia oliwskie zabytki i dzieła sztuki, a także prowadzić działalność kulturalno-edukacyjną. Od 2002 roku „Stara Oliwa” rozpoczyna działalność w Domu Zarazy przy Starym Rynku Oliwskim.

Pani Danuta działała w tym miejscu niemal do końca swoich dni.

ts

 

Ostatnia edycja: 21 stycznia, 2022 o 22:52