Reklama

Nie żyje Paweł Huelle

To bardzo smutna wiadomość dla Gdańska. W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle, autor „Weisera Dawidka” i „Ostatniej Wieczerzy”.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Ciało Pawła Huelle znaleziono dziś przed południem w jego mieszkaniu. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w śmierci pisarza.

HUELLE PAWEŁ, prozaik, poeta

– Gedanopedia

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim w Oliwie. Jego pełen życiorys znajdziemy dziś we wszystkich mediach czy w Gedanopedii.

Jednak dla mnie najważniejszy był rok 1987. Właśnie wtedy został wydany „Weiser Dawidek” – debiutancka powieść Pawła Huelle, która przyniosła mu wielkie uznanie. Książka, która zamieszała w mojej głowie, oczarowała nieznaną aurą,  ukorzeniła wiele podobnych mi osób w naszej „małej ojczyźnie”. I za to jestem jej autorowi dozgonnie wdzięczny.

Dla mojego pokolenia było trzech takich pisarzy: Gunther Grass, Stefan Chwin oraz Paweł Huelle. Dwaj ostatni Panowie często czynili Oliwę tłem swoich opowieści. Nic dziwnego. To z Oliwą i jej okolicami wiąże się ich dzieciństwo. Paweł Huelle również w ostatnich latach, mieszkał przy ul. Obrońców Westerplatte.

Już się w Oliwie nie spotkamy. Poniżej fragment spotkania Pawła Huelle z czytelnikami w Bibliotece Oliwskiej w 2014 roku. I jego odpowiedź na moje pytanie związane z Oliwą.

– Pisarz umarł, a więc żyć zaczyna

Tak powiedział Andrzej Kijowski w przemówieniu na pogrzebie Marii Dąbrowskiej.

Prócz smutku, zostały książki. One są nieśmiertelne. Póki po nie sięgamy. Ja dziś przeniosę się myślami w okolice „mostu Weisera”.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 27 listopada, 2023 o 17:52