Reklama

Noc Muzeów 2023 w Oliwie i okolicy

Kucie stali, Fidel Castro w trójmieście, wykłady, spacery, warsztaty dla dzieci oraz otwarcie nowej galerii sztuki w Oliwie. Tak zapowiada się Noc Muzeów w Oliwie i okolicy.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

(Przed)NOC MUZEÓW w Domu Zarazy

Stowarzyszenie STARA OLIWA im. Danuty Rolke-Poczman

Dom Bramny – 'Dom Zarazy’

Stary Rynek Oliwski 15

Zapraszamy w sobotę 13 V między 17.00 a 20.00 – można zwiedzić XIV-wieczny DOM ZARAZY, dowiedzieć się, kto tu mieszkał przed wiekami i skąd ta egzotyczna nazwa, a także poznać Stowarzyszenie STARA OLIWA, które opiekuje się tym niezwykłym miejscem. Toczy się u nas całkiem współczesne życie, dzieje się sztuka, spotykają się pokolenia.
A o godzinie 19.00 przeniesiemy uroczyście naszego Orła do sali muzealnej Domu Zarazy, będzie można też zobaczyć pokaz kowalstwa artystycznego.
ZAPRASZAMY!

Kuźnia Wodna w Oliwie

ul. Bytowska 1a

Wszystkie oddziały Muzeum Gdańska będą otwarte w nocy z 13 na 14 maja 2023 roku w godzinach 19.00-1.00, a bilet wstępu będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Atrakcje: produkcja żelaza metodą dymarkową

Wydaje Ci się, że muzeum to miejsce, w którym panuje absolutna cisza i nie można dotykać eksponatów? Nic bardziej mylnego! W Kuźni młoty wodne pracują pełną parą, a wewnątrz jest gorąco od roztopionych metali. Pokażemy jak wygląda produkcja żelaza metodą dymarkową.

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku

al. Grunwaldzka 216, Gdańsk – Strzyża
godziny: 17-22
wstęp: bezpłatny
gdansk.ipn.gov.pl

Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku.
Zostaną zaprezentowane oryginalne, stare taśmy filmowe, kasety oraz sprzęt służący Służbie Bezpieczeństwa do inwigilacji obywateli. Goście będą mogli zobaczyć różne materiały dźwiękowe i filmowe.


Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz dwóch filmów ukazujących wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.) oraz wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.), ponadto zostanie udostępnione „Stanowisko nasłuchu” – dające możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączone z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych.


Odwiedzający zostaną również zaproszeni do magazynów archiwalnych i kartoteki.
A najmłodszych zapraszamy na warsztaty plastyczne.

Szczegółowy program:

17.00 – 18.00, 20.45 – 22.00 Prezentacja projektu pt. „Materiały audiowizualne w zasobie Archiwum IPN w Gdańsku” przedstawiającego rodzaje posiadanych materiałów dźwiękowych oraz filmowych wraz z ich charakterystyką. Ponadto przedstawione zostaną oryginalne taśmy, kasety oraz sprzęt a także fragmenty filmów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, ukazujące m.in. wizytę Fidela Castro w Gdańsku (1972 r.), wizytę papieża Jana Pawła II na Westerplatte (1987 r.) czy działania ZOMO na terenie Gdańska. Pracownicy omówią proces zabezpieczenia oryginalnych nośników, ich digitalizację oraz zasady przechowywania i udostępniania (czas trwania ok. 1 godz.)

18.15 – 19.00 Pokaz spotu popularyzującego „Archiwum Pełne Pamięci”, w którym przedstawiono materiały przekazywane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przez minione 20 lat; pokazano na nim m.in. najstarsze dokumenty z 1853 r. wystawione przez władze carskie, dziennik służby w Legionach Polskich, pamiątki po obrońcy Poczty Polskiej, medale i odznaczenia wojenne, oraz fotografie i unikatowe archiwalia, będące świadectwami dramatycznej polskiej historii XX wieku. Widzowie będą mogli także zobaczyć profesjonalne metody zabezpieczania i przechowywania darów, jakimi posługują się archiwiści. Pokaz połączony z prezentacją wybranych dokumentów z zasobu IPN.

19.00 – 20.30 Prezentacja filmu dot. stanu wojennego w Gdańsku: „Czołgi jadą”

17.00 – 22.00 Spacer po magazynach archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku w towarzystwie archiwistów, którzy opowiedzą o zasobie archiwalnym, przedstawią metody porządkowania dokumentacji, zasady ich konserwacji oraz proces cyfryzacji materiałów. Omówiona zostanie elektroniczna baza danych, możliwości korzystania z niej oraz wyszukiwania danych ( wejścia do magazynów co pół godziny, w 10 – 15 osobowych grupach)

Wydarzenia towarzyszące:


„Stanowisko nasłuchu” – możliwość odsłuchania zapisu rozmów stanowiska kierowania MO w Gdańsku połączona z prezentacją filmu operacyjnego zarejestrowanego w czasie zajść ulicznych
Prezentacja oryginalnego filmu instruktażowego dot. obsługi sprzętu audiowizualnego wykorzystywanego prze MO i SB
Prezentacja oryginalnych filmów z wizji lokalnych i przeszukań prowadzonych przez MO i SB
Warsztaty plastyczne: kolorowanki patriotyczne
Wykonywanie przypinek z emblematami patriotycznymi
Stoisko z publikacjami IPN
Zwiedzanie magazynów archiwalnych: co pół godziny od 17.00 do 22.00.

Zapraszamy również w wirtualną podróż w czasie pt. „Śladami Obrońców Wybrzeża. Wirtualna podróż w czasie do 1939 r.”, przygotowaną przez Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji.

W tym bloku tematycznym zostaną pokazane filmy dokumentalne oraz obszerna strefa wirtualnej rzeczywistości. Przygotowaliśmy następujące atrakcje:

 Strefa VR:

– zwiedzanie z przewodnikiem wirtulanie odtworzonej baterii helskiej im. Heliodora Laskowskiego z całym wyposażeniem,

– zwiedzanie i obsługa największych polskich armat Boforsa 154,2 wz. 35,

– zwiedzanie terenu 21 bat. plot i w pełni zrekonstruowanych armat 75mm Shneider wz. 92/93,

– zwiedzanie terenu 32 bat. „duńskiej” 105mm,

– zwiedzanie  stanowisk bat. przeciwdesantowej armat 75mm Shneider wz. 97 na podstawach morskich,

– zwiedzanie schronów baterii z pokazem procesu rozładunku i załadunku amunicji,

– pokaz pojedynku z pancernikami, grupami trałowców i niszczycielami oraz wspierania obrońców Kępy Oksywskiej w ich samotnej walce,

– obsługa baterii z poziomu centrali artyleryjskiej i stanowiska dowodzenia OKO oczami kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego,

wirtualna strzelnica z użyciem i pokazem polskiej najsłynniejszej broni z 1939 r.

Pokazy filmów dokumentalnych:

– opowieść wnuczki kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego (dowódcy baterii cyplowej),

– opowieść adm. Józefa Unruga o Obronie Wybrzeża i swoich podkomendnych.

Wydarzenie towarzyszące:

– Prelekcje o historii obrony Wybrzeża w 1939 oraz metodologii pracy rekonstrukcyjnej

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

gdzie: ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
godziny: 19-01
wstęp: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–20:00
Oprowadzanie po wystawie stałej „Kultura Ludowa Pomorza Gdańskiego” (Ewa Gilewska)

20:30–21:30
Wykład pt. „Zbigniew K. Wołyński – prekursor fotografii reklamowej” (Maciej Szymanowicz)

22:00–23:00
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Wdzięk i fantazja” (Maciej Szymanowicz)

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim
gdzie: Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, ul. Opata Jacka Rybińskiego, Gdańsk
            Zbiórka: pod głównym wejściem do Pałacu Opatów;
godziny: 19.00 – 01.00
wstęp: 0 zł

www.mng.gda.pl

19:00–21:00
Spacer po Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej w Parku Oliwskim
Zbiórka: pod głównym wejściem do Pałacu Opatów

W 1976 roku w Parku Oliwskim otwarto Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Do stworzenia prac zaproszono znanych na Wybrzeżu artystów, którzy wykonali kilkanaście rzeźb. Różnią się one pod względem stylistyki, tematyki i użytego materiału – każda z nich jest inna i ma własną historię.

Jesteście ciekawi jakie mitologiczne opowieści inspirowały artystów? A może chcecie wiedzieć, która z rzeźb wygląda jak zardzewiały metal a wykonana jest z czegoś zupełnie innego lub jaki los spotkał rzeźby, które nie dotrwały na swoich miejscach do dziś? Jeśli tak, to zapraszamy na spacer po parkowej Galerii Współczesnej Rzeźby Gdańskiej z jej kuratorką Joanną Szymulą-Grygiel.

Odkrywanie tajemnic parkowych rzeźb dodatkowo umili Wam „Spacerownik” oraz seria gadżetów towarzyszących publikacji. Stylowa torba, notatnik i pocztówki. To doskonały pomysł na prezent! Dostępne w kasie oddziałów: Etnografii i Sztuki Dawnej.

Cosma Gallery

ul. Grottgera 25b Gdańsk – Oliwa

Otwarcie nowej Cosmy oraz wernisaż malarstwa i rzeźby artystów w Noc Muzeów

DATA I GODZINA: piątek, 12 Maj 2023 

godz. 20:00

Mamy przyjemność ogłosić otwarcie Cosma Gallery w nowym miejscu!


Artystyczna dzielnica starej Oliwy, kocie łby, piękne przedwojenne wille na trasie do Pałacu Opatów, w cieniu wieżowca Oliva Star, w pobliżu prywatnego liceum plastycznego.
Zapraszamy na “Noc w Cosma Gallery” by poznać wschodzące gwiazdy polskiej sztuki współczesnej.
Grupa Artystów, która odnalazła siebie podczas pandemii na grupie Kultura w kwarantannie zaprezentuje swoje dzieła!


Artyści:
Łukasz Breitenbach,
Hugo Giza,
Artur Smoła,
Magdalena Kopron-Kusiak,
Olga Wójcik,
Dorota Trojańczyk,
Inko i Gnito

Spotkamy się późno, bo to Noc Muzeów 
nowy adres:
Grottgera 25b, Gdańsk – Oliwa!
start o 20.00

Muzeum Sopotu


Księcia Józefa Poniatowskiego 8
81-724 Sopot

Zapraszamy do Muzeum Sopotu na Noc Muzeów!

Przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowy program wydarzeń. Zapewniamy, że nikt – ani dorosły, ani najmłodszy – nie będzie się z nami nudzić! Startujemy o godz. 19.00. Kończymy o 00.00. Wstęp bezpłatny!

Szczegółowy program:

Godz. 19.00-23.30 – kącik plastyczny dla dzieci „Ryby, mięczaki i skorupiaki”

W Bałtyku mieszka wiele zwierząt: ryby, ssaki, małże i skorupiaki. Nasz kącik dla dzieci będzie ich pełen. W Noc Muzeów każdy chętny będzie mógł stworzyć swoje zwierzę bałtyckie kierując się własną wyobraźnią.

Godz. 19.15-20.15 –oprowadzanie po wystawie czasowej „Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”. Z okazji przypadającego w tym roku 200-lecia powstania uzdrowiska w Sopocie i 90-lecia nadania praw miejskich partnerskiemu miastu Zakopane przygotowaliśmy wspólny projekt wystawienniczy „Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach”. Sopocka ekspozycja skupi się na najważniejszych postaciach związanych z rozwojem kurortu – dr Jeana Georges Haffnera, czy Elise Puttner, obiektach uzdrowiskowych, modzie plażowej i rozwoju lecznictwa.

Godz. 19.30-20.30 – warsztaty edukacyjne dla dzieci „Modnie w kurorcie”. Jak wyglądały stroje kuracjuszy? Czy nosili kąpielówki? Jak wyglądali spacerując po molo? Tego wszystkiego dowiecie się na warsztatach. Będzie również okazja do zaprojektowania własnych strojów z epoki.

Godz. 21.00-22.00 – warsztaty edukacyjne dla dzieci „Tajemnice Bałtyku”

Czy wiesz, że w naszym morzu żyje wiele niezwykłych istot? Jakie gatunki można tutaj spotkać? Jak różnią się od siebie wyglądem? Jakie jeszcze zagadki można odkryć w Bałtyku. Jakie jeszcze zagadki można odkryć w Bałtyku? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi podczas zajęć!

Godz. 21.30-22.30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku”

Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.

Ponadto, przez całą Noc Muzeów będzie można wziąć udział w zabawie „Detektyw w Muzeum”. Zagadki i rebusy pozwolą małym śledczym poznać ukryte tajemnice na ekspozycji wnętrz.

Zapraszamy!

Pozostałe propozycje Europejskiej Nocy Muzeów

Bezpłatna komunikacja miejska 

Gdańskie Autobusy i Tramwaje w noc z 13 na 14 maja zapewnią bezpłatną komunikację miejską oznakowaną specjalnymi numerami. 

Linie tramwajowe będą obsługiwane przez okolicznościowe tramwaje: Alstom NGD99 oraz DÜWAG N8C – specjalnie oklejony z okazji 150. rocznicy obecności tramwajów w Gdańsku.

Linie autobusowe:

NM1: WAŁY PIASTOWSKIE (ECS) – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska (Muzeum Narodowe) – Wróbla (CSW Łaźnia) – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Siennicka  – Lenartowicza – Sucharskiego – WESTERPLATTE (linia obsługiwana przez autobus przegubowy)

NM2: WAŁY PIASTOWSKIE – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Trakt Św. Wojciecha – GOŚCINNA (linia obsługiwana przez zabytkowy autobus Ikarus)

NM3: OLIWA (pętla tramwajowa) – Sopot: – al. Grunwaldzka ((Państwowa Galeria Sztuki) – Powstańców Warszawy – Haffnera (Grodzisko Sopot)  (linia obsługiwana przez autobus standardowy)

Linie tramwajowe:

NMT1:  SIEDLCE – Kartuska – Nowe Ogrody – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – al. Zwycięstwa – al. Grunwaldzka – Wrzeszcz – Wojska Polskiego – Wita Stwosza – al. Grunwaldzka – OLIWA

NMT2: SIEDLCE – Kartuska – Nowe Ogrody – Hucisko – Podwale Grodzkie (Dworzec Gł.) – Wały Piastowskie – Jana z Kolna – Marynarki Polskiej – Wolności – Władysława IV – Strajku Dokerów – NOWY PORT GÓRECKIEGO

Noc Muzeów z nocną linią tramwajową N0

Tramwaje nocnej linii N0 pojadą przez Gdańsk w nocy z soboty na niedzielę 13/14.05. To dodatkowa oferta komunikacyjna przygotowana z myślą o tych, którzy skorzystają z atrakcji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

Tramwaje linii N0 pojadą co pół godziny w godzinach 23.00-03.00, na trasie: Oliwa – Strzyża PKM – Opera Bałtycka – al. Zwycięstwa – Dworzec Główny – Śródmieście SKM – Łostowice Świętokrzyska – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Zaspa – Oliwa.

Na linii tramwajowej N0 będzie obowiązywała taryfa jak na liniach zwykłych.

Ostatnia edycja: 17 maja, 2023 o 20:40