Reklama

Nowe szklarnie dla uczniów architektury krajobrazu

Nowoczesne szklarnie otwarto dziś w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego w Oliwie. Będą służyć uczniom do praktycznej nauki uprawy roślin.

Nowoczesną szklarnię otwarto tradycyjnym przecięciem wstęgi
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Nowoczesne szklarnie otwarto dziś w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego w Oliwie. Będą służyć uczniom do praktycznej nauki uprawy roślin.

– Te tunele są tak wspaniałe, że nie chce nam się wychodzić z pracy – mówiła dziś Alaksandra Garnys, kierowniczka warsztatów szkolnych. – Szkoła istnieje już blisko 60 lat i obiekty w których pracowaliśmy do tej pory są już dosyć mocno wyeksploatowane.

Nowo powstały obiekt to trzy połączone ze sobą tunele foliowe, tworzące  wielkopowierzchniową przestrzeń do nauki oraz uprawy roślin ozdobnych i użytkowych. Nowa szklarnia jest energooszczędna w zakresie konstrukcji jak i wyposażenia. Ma zapewniać optymalny klimat dla uprawy roślin przez cały rok. Dobre przenikanie światła naturalnego, przystosowanie do montażu różnych rozwiązań dla upraw pod osłonami, kurtyny termoizolacyjno – cieniujące, a także wentylacja dachowa sprawiają, że obiekt ten jest nowoczesną konstrukcją, mającą zastosowanie dla wszelkiego typu upraw w ogrodnictwie.

– Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych to jedyna szkoła o profilu architektury krajobrazu w całym województwie z tak nowoczesnym zapleczem dydaktycznym.  Jest to kolejny krok na drodze rozwoju szkoły. Dzięki tym nowoczesnym tunelom uczniowie mogą we właściwych i inspirujących warunkach przygotowywać się do zawodu – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Gdańska.

– Szkoła kształci zarówno młodzież jak i dorosłych, chętnie w swoich progach wita także przedszkola i szkoły podstawowe. To dla nich otwieramy swój ogród dydaktyczny i  prowadzimy warsztaty ekologiczne – opowiada Jadwiga Chys dyrektor szkoły .  – Taki obiekt był więc niezbędny do przeprowadzania, na jak najwyższym poziomie, całego procesu dydaktycznego związanego nie tylko z realizacją podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu, czy też programu kwalifikacyjnych kursów zawodowych, ale także do budowania postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej – dodaje Chys.

Nowa tunele zostały wybudowana przez firmę Agro Sur – lidera branży techniki  konstrukcji szklarniowej w Polsce. Łączny koszt inwestycji to 854 tys. zł. Stare szklarnie mają zostać rozebrane w przyszłym roku.

Pwl

 

Ostatnia edycja: 7 listopada, 2016 o 17:32