O jeden most za daleko – co dalej z terenami w pobliżu katedry? [WIDEO]
Biuro Rozwoju Gdańska upiera się przy pomyśle budowy mostku nad Potokiem Oliwskim przy ul. Cystersów. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że będzie to drogą dojazdowa do mającego powstać nowego osiedla w pobliżu katedry. Tylko do 16 listopada można składać wnioski w sprawie procedowanego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II.
Biuro Rozwoju Gdańska upiera się przy pomyśle budowy mostku nad Potokiem Oliwskim przy ul. Cystersów. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że będzie to drogą dojazdowa do mającego powstać nowego osiedla w pobliżu katedry. Tylko do 16 listopada można składać wnioski w sprawie procedowanego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II.
12 października odbyła się w Biurze Rozwoju Gdańska kolejna debata publiczna na temat powstającego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II.
To już druga dyskusja publiczna nad tym planem. Na poprzednim spotkaniu mieszkańcy protestowali przeciw planom dojazdu do nowego osiedla od ul. Cystersów. M.in. Rada Oliwy zawnioskowała o zaplanowanie dojazdu wyłącznie od ul. Opackiej. Do tego postulatu przychylił się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
>>>Zobacz protokół z dyskusji. Poniżej prezentujemy zapis video ze spotkania.
Po raz pierwszy projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był wyłożony do publicznego wglądu w maju 2016 roku. W ustawowym terminie do projektu planu wpłynęły 24 pisma z uwagami, które zostały rozpatrzone przez Prezydenta Miasta Gdańska. Ich wynikiem było kolejne wyłożenia planu z uwzględnionymi uwagami.
Plan ma umożliwić powstanie nowych budynków mieszkalnych oraz otwarcie widoku na Katedrę Oliwską z ul. Spacerowej. Dotychczasowy plan zakłada w tym miejscu utworzenie zieleni oraz parkingu do obsługi ruchu turystycznego wokół katedry i Parku Oliwskiego. O zmianę funkcji terenów wystąpiła firma Invest Komfort, która kilka lat temu odkupiła grunty od parafii katedralnej. Deweloper chciałby wybudować tu osiedle dla ok. 180. mieszkańców.
Te pomysły budzą niepokój wielu osób. Około 300 osób skierowało do Prezydenta Miasta Gdańska apel o odstąpienie od sporządzania nowego planu. W trakcie dyskusji publicznej okazało się, że podpisy pod wspomnianym apelem nie spełniają wymogów prawnych dotyczących zgłaszania uwag do planu. Przy okazji ujawniono informację, że powstała alternatywna lista z podpisami ponad 120 osób popierających ustalenia projektu planu w celu poprawy estetyki i funkcjonalności na obszarze bezpośrednio przylegającym do Katedry Oliwskiej. WW tym przypadku podpisy spełniały wymogi prawne.
Dla kogo ten most?
Podczas dyskusji wróciła sprawa planów budowy drogi dojazdowej do nowych budynków oraz powstania mostku od strony ul. Cystersów.
Pierwotnie droga do osiedla miała prowadzić przez nowy mostek od ul. Cystersów, w sąsiedztwie Pizzerii Margheritha. Na wniosek osób prywatnych i Rady Dzielnicy Oliwa, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków uzgodnił z BRG możliwość poprowadzenia drogi do osiedla od ul. Opackiej.
Planiści BRG nadal jednak planują powstanie mostku, który miałby służyć pieszym i Gdańskim Melioracjom jako droga serwisowa w celu prowadzenia ewentualnych prac konserwacyjnych na brzegu Potoku Oliwskiego. Co ciekawe, nawet najstarsi mieszkańcy ul. Cystersów nie pamiętają jakichkolwiek prac przy sąsiadującym z ich nieruchomościami korycie Potoku Oliwskiego.
Mieszkańcy obawiają się, że mostek dla meliorantów stanie się faktyczną drogą dojazdową na nowe osiedle.
Zgłaszanie uwag – do 16 listopada
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin składania uwag mija 16 listopada 2016 r. Uwagi i wnioski złożone po upływie tego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl
Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl
21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl
Pw
Ostatnia edycja: 14 listopada, 2016 o 22:45