Reklama

Ochrona zabytków – policjanci szkolili się w Archikatedrze Oliwskiej

Policjanci szkolili się w Oliwie rozpoznawania i zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom.

Szkolenie policjantów w zakresie ochrony zabytków. Policjanci w ambicie Archikatedry Oliwskiej. Fot. KMP Gdańsk
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne z zakresu ochrony zabytków przeszli policjanci pionu prewencji z komendy miejskiej oraz z gdańskich komisariatów. Szkolenie odbyło się 14 kwietnia w sali parafialnej przy Archikatedrze Oliwskiej oraz w samym kościele.

Na początku funkcjonariusze wysłuchali wykładu ks.dr. Krystiana Kletkiewicza – proboszcza Parafii Archikatedralnej, który mówił o ochronie zabytków sakralnych. Następnie mł.asp. Grzegorz Neumann z Wydziału Prewencji KMP w Gdańsku omówił zagadnienia dotyczące ochrony dziedzictwa kultury w ujęciu prawnokarnym i kryminalistycznym.

– Funkcjonariusze mieli możliwość zwiedzania Archikatedry Oliwskiej wraz z Muzeum Archikatedralnym, krużganki poklasztorne, miejsce, gdzie podpisano Pokój Oliwski oraz kryptę Biskupów Gdańskich. Funkcjonariusze w trakcie szkolenia wysłuchali też koncertu organowego z wyjątkowego miejsca, jakim jest chór archikatedralny.

relacjonuje asp.szt. Mariusz Chrzanowski, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Tego typu szkolenia są częścią realizacji zadań Policji wynikających z ,,Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019 – 2023”.

Warto przypomnieć, że 11 listopada 2021 roku doszło do włamania do plebanii Archikatedry. Sprawca poczekał, aż księża pójdą odprawiać mszę, po czym wspiął się po rusztowaniu włamał się na plebanię. Na szczęście zgięły wówczas tylko pieniądze.

W listopadzie 2000 roku nieznany sprawxca ukradł pozłacany krycyfiks z relikwią Krzyża Świętego. Do dziś go nie odnaleziono.

Pw

Ostatnia edycja: 18 kwietnia, 2023 o 20:47