Reklama

Od 1 lipca bezpłatne przejazdy dla dzieci i uczniów

Od 1 lipca będzie w Gdańsku bezpłatna komunikacja miejska dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Dotyczy to dzieci i uczniów posiadający Kartę Mieszkańca. Ma to skłonić mieszkańców okolicznych gmin do osiedlenia się w Gdańsku a osób już  tu mieszkających do meldunku lub płacenia podatków w naszym mieście.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Od 1 lipca będzie w Gdańsku bezpłatna komunikacja miejska dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Dotyczy to dzieci i uczniów posiadający Kartę Mieszkańca. Ma to skłonić mieszkańców okolicznych gmin do osiedlenia się w Gdańsku a osób już  tu mieszkających do meldunku lub płacenia podatków w naszym mieście.

– Od pierwszego lipca około 64 tys. uczniów z Gdańska zyska możliwość bezpłatnej komunikacji miejskiej – ogłosił prezydent Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej. – Jest to wyraz polityki prorodzinnej mierzonej w szerszej świadomości i perspektywie. To nie tylko wsparcie finansowe dla gdańskich rodzin, ale również propagowanie już od najmłodszych lat korzystania z publicznej komunikacji.

Propozycja dotyczy O sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu, gdy Rada gdańskiej Platformy Obywatelskiej pozytywnie zaopiniowała wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci do czasu ukończenia nauki. To stanowisko miało być obligatoryjne dla radnych PO w Radzie Miasta Gdańska.  Pomysł jednak wyszedł od Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, które w listopadzie ubiegłego roku zebrało 3 tys. podpisów pod projektem uchwały obywatelskiej „Dzieciaki bez biletów”, który miał dotyczyć dzieci i młodzieży do 15 roku życia.

Propozycja prezydenta idzie jednak dalej. Dotyczy ona bezpłatnych przejazdów dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów, techników, szkół branżowych i zawodowych. 

Z nowej oferty będą mogli skorzystać uczniowie posiadający legitymację szkolną i Kartę Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od czterech miesięcy. Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu.

Kartę może uzyskać każda osoba, która spełnia chociaż 1 z poniższych warunków:

  • Jest zameldowana w Gdańsku
  • Rozlicza się z podatku dochodowego w Gdańsku
  • Opłaca w Gdańsku podatek od nieruchomości
  • Opłaca w Gdańsku media związane z nieruchomością

Karta Mieszkańca funkcjonuje od połowy listopada ubiegłego roku. Do dziś wpłynęło już ponad 60 tys. wniosków o wyrobienie karty, z czego 14 027 to pakiety młodzieżowe – dla dzieci od 0-18 lat, w tym 7786 dzieci i młodzież w wieku szkolnym (tj. 6-18 lat) odebrało swoje karty. Dla dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły i nie posiadają legitymacji, wystarczy sama Karta Mieszkańca.

W Gdańsku jest niemal 64 tys. uczniów, którzy mogliby skorzystać z bezpłatnych biletów na przejazdy komunikację miejską. Wg szacunkowych wyliczeń Urzędu Miejskiego,  koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla budżetu Miasta będzie wynosił ok. 9 mln zł rocznie.

Projekt stosownej uchwały został złożony przez Prezydenta do Rady Miasta Gdańska. Wynik głosowania wydaje sie być już tylko formalnością

Pp/umg

 

Ostatnia edycja: 16 lutego, 2018 o 14:38