Reklama

Od kwietnia droższe bilety komunikacji miejskiej

Od 3 kwietnia podrożeją w Gdańsku przejazdy komunikacją miejską. Podwyżka cen uzasadniana jest inflacją, wzrostem cen prądu i paliw oraz wzrostem płac.

fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rada Miasta Gdańska przegłosowała nowe taryfy podczas czwartkowej sesji.

– Planując powstawanie nowych taryf, przyszło nam pracować w ciężkiej sytuacji finansowej –  mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Od początku stycznia mamy nową taryfę na energię elektryczną, 77 procentowy wzrost ceny energii i 49 procentowy wzrost paliwa w porównaniu do stycznia 2022 roku. Wysoka inflacja wymaga również tego, żeby kierowcy i motorniczowie otrzymali godziwe wynagrodzenie za swoją pracę, więc również w tym pionie doszło do podwyżek. Wszystko skłania nas ku temu, wdrażając nowe taryfy, musimy poprosić pasażerów o dalsze większe partycypowanie w koszcie biletów i o zmianę taryfy komunikacyjnej – mówił wiceprezydent Gdańska.

W odróżnieniu od Gdyni, Gdańsk nie chce likwidować poszczególnych połączeń.

– Samorząd z budżetu miasta dokłada około 75 procent do funkcjonowania komunikacji publicznej –  przypominał wiceprezydent Borawski. – Nie chcemy w żaden sposób ciąć kursów komunikacji. Chcemy rozwijać komunikację, rozszerzamy ją każdego roku, kupując nowy tabor, w tym pojazdy zeroemisyjne, inwestując w remonty, w nowe linie tramwajowe i autobusowe. Chcemy podtrzymać ulgę dla dzieci i młodzieży oraz wspólny bilet na pociągi skm i polregio – mówił podczas dzisiejszej sesji Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Nowe stawki

  • W ofercie obowiązującej od kwietnia pojawi się bilet jednoprzejazdowy w cenie 4,80 zł.
  • Będzie także nowość –  bilet przesiadkowy 75-minutowy w cenie 6 zł. Z nowym biletem pasażer będzie mógł korzystać z autobusów i tramwajów przez 75 minut od momentu skasowania. Ma to pozwolić na swobodne przejechanie od pętli do pętli.
  • Cena biletu 24-godzinnego po zmianach wyniesie 22 zł, czyli 4 zł więcej, niż dotychczas. Ceny biletów ulgowych wzrosną proporcjonalnie i wyniosą odpowiednio 2,40 zł (za bilet jednoprzejazdowy), 3 zł (za bilet 75-minutowy) i 11 zł (za bilet całodobowy).
  • Każdy pasażer korzystający z biletu miesięcznego, czyli nieograniczonej liczby przejazdów autobusem, tramwajem oraz koleją SKM i PKM w Gdańsku zapłaci dziennie zaledwie 3,9 zł, czyli 117 zł miesięcznie.
  • Pasażerowie posiadający imienny bilet okresowy ZTM załadowany na Gdańską Kartę Mieszkańca ze zdjęciem nadal będą mogli korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM i POLREGIO.

Pw

Ostatnia edycja: 20 lutego, 2023 o 15:56