Odkrywanie historii Oliwy „za torami”
Projekt „Dworzec w Oliwie”, realizowany przez dziennikarkę Grażynę Stankiewicz, skupia się na historii dolnej Oliwy, często nazywanej Oliwą „za torami”. Punktem wyjścia jest istniejący od 1870 roku dworzec kolejowy, który dzieli Oliwę na dwie części, ale jednocześnie łączy je wspólną historią. 3 grudnia w sali scenicznej Oliwskiego Ratusza Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące projekt.

Głównym zamierzeniem autorki projektu jest zebranie i udokumentowanie wspomnień mieszkańców związanych z tą częścią Oliwy, szczególnie z okresem powojennym, od wiosny i lata 1945 roku. Jest to opowieść o losach polsko-kaszubsko-niemieckich mieszkańców, o wymianie ludności i o ludziach, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron Polski. Projekt ma na celu stworzenie obszernego reportażu literackiego, który ma szanse zostać opublikowany.
W czasie spotkania w Oliwskim Ratuszu Kultury Przypomniano wydarzenia związane z projektem, takie jak spacery tematyczne wzdłuż ulicy Mściwoja II i wokół dworca oliwskiego. Trzeba docenić, że dzięki pracy Grażyny Stankiewicz do tej pory zgromadzono blisko 40 relacji świadków historii.
To przedsięwzięcie, na pograniczu historii i archeologii wspomnień, jest również swego rodzaju powrotem do korzeni samej Grażyny Stankiewicz, która urodziła się w Gdańsku i wychowała przy ul. Mściwoja II.
Czołowy polski astronom
Swego rodzaju prezentem dla zebranych było przedstawienie sylwetki Leona Pawła Wohlfeila – prawdopodobnie największego „odkrycia” projektu „Dworzec w Oliwie”.
Wohlfeil był astronomem, który w latach 50. i 60. prowadził badania w obserwatorium przy ulicy Piastowskiej 34. Postać praktycznie do dziś nie była znana Oliwianom.
Kto jeszcze nie poznał jego smutnej historii, to zapraszamy na profil projektu „Dworzec w Oliwie” na Facebooku i do zapisu video spotkania z 3 grudnia 2024 roku.
Projekt „Dworzec w Oliwie” jest bezcenną inicjatywą, która przyczynia się do poznania i udokumentowania historii naszej Oliwy. Czekamy z niecierpliwością na publikację książki a może kiedyś filmu dokumentalnego?
Projekt jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
StaraOliwa.pl ma zaszczyt być patronem medialnym tego cennego przedsięwzięcia.
Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 31 grudnia, 2024 o 12:23