Reklama

Odsłonięto tablicę z nazwą skweru im. gen. Marka Bezruczki

U zbiegu ulicy Kaprów i Obrońców Westerplatte w Oliwie odsłonięto tablicę z nazwą skweru imienia generała Marka Bezruczki. Patron skweru jest symbolem polsko-ukraińskiego braterstwa broni z 1920 roku.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

U zbiegu ulicy Kaprów i Obrońców Westerplatte w Oliwie odsłonięto tablicę z nazwą skweru imienia generała Marka Bezruczki. Patron skweru jest symbolem polsko-ukraińskiego braterstwa broni z 1920 roku.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14 od odśpiewania hymnów Polski oraz Ukrainy.

– Dzień Europy łączymy z uroczystością nadania temu miejscu imienia Generała Marka Bezruczki. Ponad 70 lat po wystąpieniu Schumana idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego. Jednak trzeba pamiętać, że proces jej tworzenia wciąż trwa. W tym duchu nadajemy dziś temu skwerowi imię Marka Bezruczki, generała armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jego wkład we wspólną, polsko-ukraińską walkę o wolność od bolszewików w 1920 roku został doceniony. Jest on prawdziwym bohaterem walki za „naszą i waszą wolność”, o wartości europejskie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Głos zabrał również Lew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy w Gdańsku a zarazem inicjator nazwania miejsca imieniem generała Marka Bezruczki. Szczególnie dziękował prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak oraz radnemu Andrzejowi Stelmasiewiczowi, przewodniczącemu komisji kultury i promocji w Radzie Miasta.

Po przemówieniach i modlitwach nastąpiło wkopanie krzewu kaliny co ma być kolejnym symbolem. Pestka owocu tego krzewy, przypominająca swoim kształtem serce, stanowiła na Ukrainie znak męstwa ludzi, którzy oddali życie w walce z wrogami.

Ostatnim punktem ruczystości było odsłonięcia tablicy z nazwą patrona skweru.

Marek Bezruczko urodził się 31 października 1893 roku w Wielkim Tokmaku na Zaporożu – generał armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Ukończył Czugujewską Oficerską Szkołę Piechoty, a następnie Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego w Petersburgu. W wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu pułkownika był dowódcą 6 Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej republiki Ludowej. W dniu 7 maja 1920 roku dowodzona przez niego 6 dywizja wraz z wojskami polskimi zajęła Kijów. Dowodził obroną Zamościa przed Armia czerwoną, co zostało wysoko ocenione przez dowództwo polskie. Uczestniczył w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem. W latach 1921-1924 członek Wyższej rady Wojennej Ukraińskiej Republiki Ludowej. W latach 30 tych był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo – Historycznego w Warszawie. Zmarł 10 lutego 1944 r. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Decyzję o nadaniu skwerkowi patrona w osobie gen. Marka Bezruczki podjęła Rada Miasta Gdańska w listopadzie ubiegłego roku. Gdańsk jest czwartym polskim miastem, które uhonorowało bohatera. Generał Marek Bezruczko jest od 2018 roku patronem ronda na Stabłowicach we Wrocławiu. Jego imieniem w 2020 roku nazwano także skwer w Warszawie na Woli, niedaleko miejsca pochówku, oraz skwer w Koszalinie.

Z wnioskiem o nadanie nazwy skweru im. Gen. Marka Bezruczki w naszym mieście wystąpił Lew Zacharczyszyn, konsul Ukrainy w Gdańsku. Jego intencja było upamiętnienie Bezruczki jeszcze w roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Gdańscy radni ulegli tej presji czasu i bez refleksji oraz zasięgnięcia opinii historyków czy znawców miasta podjęli w ubiegłym roku szybką decyzję

Przy procedowaniu uchwały Rady Miasta Gdańska nie zasięgnięto również opinii Rady Dzielnicy Oliwa, co jest prawem zapisanym w Statucie Dzielnicy. Wcześniej próbowano uczynić gen. Marka Bezruczkę patronem terenu dawnego cmentarza Urania u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Słowackiego we Wrzeszczu. Rada Wrzeszcza Górnego wówczas zaprotestowała, po tym jak przypadkiem się o tym zamiarze dowiedziała. Działania miasta związane z tym patronem są jednym z punktów apelu Rady Oliwy do władz Gdańska o respektowanie jej opinii.

ts/umg

Ostatnia edycja: 9 maja, 2021 o 18:20