Reklama

Okradli seniorkę metodą „na policjanta” a łupy trzymali w wózku dziecięcym

W mieszkaniu w Oliwie policja zatrzymała kobietę i mężczyznę podejrzewanych o oszustwo na tzw „policjanta”. Wyłudzone pieniądze i kosztowności para ukrywała w wózku dziecięcym. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W mieszkaniu w Oliwie policja zatrzymała kobietę i mężczyznę podejrzewanych o oszustwo na tzw „policjanta”. Wyłudzone pieniądze i kosztowności para ukrywała w wózku dziecięcym. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

 

W ubiegłym tygodniu do 74-letniej gdańszczanki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Powiedział, że prowadzi tajną akcję oraz że pieniądze seniorki są zagrożone.  

– Kobieta poddała się manipulacji oszustwa i wynajętą przez niego taksówką zawiozła swoje oszczędności oraz biżuterię do Wrzeszcza i zostawiła w wiacie śmietnikowej. Podczas gdy pokrzywdzona już bez pieniędzy i kosztowności wracała do domu, jej mąż zadzwonił na komisariat, ponieważ chciał potwierdzić informację o policyjnej akcji – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski, Oficer PrasowyKomendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. – Na miejsce pojechali policyjni wywiadowcy, którzy w pierwszej kolejności zadbali o zgłaszającą, sprawdzili także miejsce pozostawienia pieniędzy i kosztowności. I choć sprawcy zdążyli je zabrać, to funkcjonariusze wiedzieli, że ustalenie i zatrzymanie sprawców oraz odzyskanie mienia jest możliwe.

Sprawdzano monitoringi, połączenia telefoniczne oraz przeprowadzono wiele rozmów. Nad sprawą pracowali także funkcjonariusze z komisariatu Policji na Oruni, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Szczegółowa analiza zdobytych informacji oraz ustalenia pomogły policjantom w wytypowaniu sprawców, oraz ustaleniu ich adresu.

Wczoraj tuż po godz. 16 policjanci weszli do jednego z mieszkań w Oliwie i zatrzymali tam 41-letnią kobietę oraz jej 33-letniego konkubenta. Na miejscu znaleziono pieniądze oraz biżuterię, które były ukryte w szkatułce i w dziecięcym wózku. Wartość  odzyskanego w całości mienia to kilkadziesiąt tys. zł.

Gdańsk Zatrzymani sprawcy oszustw metodą na policjanta 4

Zatrzymani sprawcy trafili do policyjnego aresztu, usłyszeli już zarzuty oszustwa, za które grozi im 8 lat więzienia. Decyzją sądu kobieta trafiła pod dozór Policji, a mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie – informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski

Apel policji

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że:

– policjanci nie informują o prowadzonych działaniach;
– nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz kosztowności;
– potwierdź informację u innych członków rodziny;
– nie działaj w pośpiechu i odłóż termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
– nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym;
– o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformuj POLICJĘ: nr alarmowy 112.

Pp/KMP

Ostatnia edycja: 28 września, 2020 o 13:38