Reklama

Oliwa 501 – tak będzie wyglądał budynek w miejscu dawnego baru mlecznego

Rozpoczynają się prace rozbiórkowe budynku dawnego baru mlecznego przy al. Grunwaldzkiej 503. Tym samym rusza budowa w tym miejscu nowego gmachu usługowego. Bardzo prawdopodobne, że po zakończeniu budowy gastronomia powróci pod ten adres.

"Oliwa 501" wizualizacja od strony al. Grunwaldzkiej | mat prasowe
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Rozpoczynają się prace rozbiórkowe budynku dawnego baru mlecznego przy al. Grunwaldzkiej 503. Tym samym rusza budowa w tym miejscu nowego gmachu usługowego. Bardzo prawdopodobne, że po zakończeniu budowy gastronomia powróci pod ten adres.

Rozbiórka budynku dawnego baru ma się rozpocząć w poniedziałek. Od piątku trwają prace rozbiórkowe przyległych parterowych baraków i przybudówek. Inwestycja Moderny (obejmująca teren pomiędzy ul. Poczty Gdańskiej, al. Grunnwaldzką i ul. Majkowskiego) nosi nazwę „Oliwa 501”.

Bar mleczny „Biały Zdrój” zakończył swoją 67 letnią działalność w sierpniu 2017 roku. Budynek u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Poczty Gdańskiej formalnie nigdy nie był zabytkiem, jednak znajduje się na terenie będącym pod ochroną konserwatorską. Miasto Gdańsk wysiedliło wszystkich najemców pod koniec 2018 roku i sprzedało pustostan jednej ze spółek neleżących do Moderna Holding. Od tego momentu ruszyły prace nad przygotowaniem projektu przyszłego wyglądu tego miejsca. 

Poniżej to samo miejsce dziś i na wizualizacji.

bar Mleczny 20201016 112733

Oliwa 501 kadr 4

Oliwa 501 wizualizacja – skrzyżowanie ul. Poczty Gdańskiej z al. Grunwaldzką   

Adam Małaczek 07O szczegóły inwestycji pytamy Adama Małaczka, prezesa zarządu Moderna Holding.

Podobno jest już wydane pozwolenie na budowę. Czego możemy się spodziewać po nowej inwestycji Moderny w centrum Oliwy?

We wrześniu otrzymaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę inwestycji Oliwa 501. To kameralny budynek biurowy przy al. Grunwaldzkiej 501, w otoczeniu pięknej, historycznej Oliwy. I właśnie ta kameralność jest odpowiedzią na potrzebę dzisiejszych czasów. Gdy odchodzi się od wielkopowierzchniowych powierzchni biurowych na rzecz mniejszych, bardziej klimatycznych i bezpiecznych biur. Z szacunkiem do historii miejsca i otaczającej zabudowy powstał projekt Oliwy 501, który bardzo dobrze wpisuje się w to miejsce.

Słyszeliśmy, że czasochłonne było przygotowanie finalnego projektu. Kto za nim stoi? Czym się inspirowano?

– Projekt powstał w warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci pod czujnym okiem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inspiracją dla architektów, była wyjątkowa oliwska zabudowa. Oliwa 501 mieści się między wielkomiejską Grunwaldzką a nastrojową, kameralną ul. Poczty Gdańskiej. To połączenie dwóch światów zainspirowało architektów ma swoje odzwierciedlenie w zróżnicowanej architekturze.

Oliwa 501 Kadr 3

Oliwa 501 wizualizacja – widok od ul. Poczty Gdańskiej

Bryła  podzielona została na kilka części, nawiązując do rytmu i skali dawnych podziałów parcelacyjnych. Fasada budynku widoczna od pętli tramwajowej ma skośne dachy i klasyczne rytmy typowe dla wielkomiejskich kamienic. W głębi ulic Poczty Gdańskiej i Majkowskiego fragmenty elewacji nawiązują podziałami do drewnianych wykuszy i ganków charakterystycznych dla oliwskiej, kameralnej zabudowy.

Teren znajduje się pod opieką Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jaki był jego wpływ na ostateczny projekt?

Ostateczny kształt projektu to wynik wielomiesięcznych konsultacji z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W tym czasie projekt ewaluował, rozwinął się, czerpiąc z tego co najlepsze – z tradycji Oliwy i historycznego otoczenia, przy tym ich nie naśladuje. To była wymagająca, ale też owocna droga, którą wspólnie z konserwatorem przeszliśmy. Myślę, że efekt finalny jest satysfakcjonujący nie tylko dla obu stron, ale też dla mieszkańców Oliwy.

Poznaliśmy pierwsze wizualizacje inwestycji. Czy prócz funkcji biurowej budynku, na parterze będą jakieś powierzchnie usługowe nakierowane na mieszkańców – pieszych, może gastronomia?

W Oliwa 501 dostępna będzie powierzchnia w wielu wariantach, zarówno jako tradycyjna powierzchnia biurowo-usługowa, jak i elastyczny open space. Chcielibyśmy kontynuować tradycję gastronomiczną w tym miejscu. Jednak dopiero rozpoczęliśmy rozmowy z najemcami. Dopóki ich nie zakończymy i nie podpiszemy umowy, nie chcemy więcej zdradzać.

Warto jednak powiedzieć o tym co już wiemy. Z myślą o mieszkańcach Oliwy i użytkownikach budynku, powstanie wewnętrzne patio, które ożywimy donicami z zielenią tworząc przyjemny mikroklimat miejsca. Patio ma za zadanie, na wzór starożytnego atrium, koncentrować życie budynku – przyciągać mieszkańców i przyjezdnych.

Współpraca z lokalną społecznością. Zdaje się, że dzieki niej powstało kilka ciekawych pomysłów?

– Moderna jest z Oliwą związana już od kilku lat, to już 3 nasza inwestycja w tej dzielnicy. Dlatego przed rozpoczęciem budowy, zaprosiliśmy do rozmów przedstawicieli Rady Dzielnicy Oliwa. Zainspirowali nas opowieścią o tym miejscu, będącym „Bramą Oliwy”, witającą przyjezdnych. We współpracy z lokalnym znawcą oliwskiej historii, zebraliśmy historyczne perełki, które na pewno zaciekawią mieszkańców i przyjezdnych.

Nasza współpraca zaowocowała jeszcze jednym pomysłem Rady Dzielnicy – zielonym przystankiem. Bardzo nam się spodobała koncepcja, zielonego przystanku przed naszą inwestycją. Rozpoczęliśmy w tym temacie rozmowy z ZDiZ-tem i liczymy na to, że uda nam się wspólnie z urzędem zrealizować tę inicjatywę.

Warto dodać, że radni zaproponowali również przedstawicielom inwestora przedłużenie alei kasztanowców po obu stronach ul. Poczty Gdańskiej aż do skrzyżowania z Grunwaldzką oraz ocalenie kilku detali z rozbieranego budynku.

Budowa Oliwa 501 ma potrwać około 2 lat.

ts

 

 

Ostatnia edycja: 18 października, 2020 o 15:28