Reklama

Oliwianin Piotr Myszka szczególne zasłużony dla polskiego żeglarstwa

Żeglarze przygotowują się do przypadających za dwa lata obchodów 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego oraz już teraz świętują 100 lat od powstania Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Dziś do szczególnie zasłużonych żeglarzy trafiły medale Prezydenta Miasta Gdańska.

Piotr Myszka | fot. z archiwum Piotra Myszki
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Żeglarze przygotowują się do przypadających za dwa lata obchodów 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego oraz już teraz świętują 100 lat od powstania Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Dziś do szczególnie zasłużonych żeglarzy trafiły medale Prezydenta Miasta Gdańska.

We wtorek, 24 maja w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość, podczas której Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego wręczyli odznaczenia za szczególne zasługi dla polskiego żeglarstwa.

 – Dzisiaj możemy wspólnie świętować stulecie Polskiego Związku Żeglarskiego. Tych rocznic jest sporo, bo stulecie obchodzi także Klub Morski, mający swoją siedzibę właśnie w Gdańsku. Do tradycji podchodzimy z szacunkiem, bo członkami klubu Morskiego byli także zacni obywatele Gdańska – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziś mamy też przyjemność uhonorować medalami Prezydenta Miasta Gdańska zasłużonych żeglarzy. Ważne, aby kontynuować edukację morską, aby zachęcać kolejnych młodych ludzi do żeglarstwa. Krok po kroku rozbudowujemy marinę w Gdańsku, powstają kolejne inwestycje – marina w Sobieszewie, rozbudowa mariny na Górkach Zachodnich. Cieszę się, że „Generał Zaruski” nie ma wolnych przelotów, bo jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznawać się z morzem, poznawać siebie i kształtować charaktery.  Myślę, że to taka sztuka, która pomaga budować lepsze, patriotyczne i odpowiedzialne społeczeństwo, czego sobie i Państwu życzę.

11 maja 1924 roku w Tczewie powstał Polski Związek Żeglarski. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie: Pierwszy Polski Klub Morski z Gdańska, Klub Żeglarski z Chojnic i sekcje żeglarskie Akademickiego Związku Sportowego oraz Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.

Za dwa lata obchodzić będziemy stulecie powstania Polskiego Związku Żeglarskiego. Warto jednak pamiętać, że założenie PZŻ nie wyznaczało początku historii polskiego żeglarstwa, która wiąże się z klubami żeglarskimi istniejącymi już wcześniej. Z czterech kubów-założycieli PZŻ dwa były z Pomorza – Polski Klub Morski w Gdańsku i Chojnicki Klub Żeglarski. Oba obchodzą w roku 2022 stulecie powstania. Wydaje się zatem, że inauguracja obchodów stulecia PZŻ powinna się zacząć od upamiętnienia tego właśnie faktu – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Lista Nagrodzonych medalem Prezydent Miasta Gdańska

 • Polski Klub Morski
  Założony został w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku jako Pierwszy Polski Klub Jachtowy. Pod koniec lat 20. połączony z Klubem Morskim, a następnie w 1933 roku z Klubem Polskim. W ten sposób w 1933 roku powstał Polski Klub Morski. To na należącym do tego klubu jachcie „Korsarz” Tadeusz Prechitko zdobył pierwsze miejsce w regatach dojazdowych na Igrzyska Olimpijskie z Sopotu do Kilonii w 1936 r. co było wielkim sukcesem polskiego żeglarstwa przedwojennego. Z klubem związany był Tadeusz Ziółkowski, pierwszy komendant statku szkolnego „Lwów”. W tym roku PKM obchodzi 100-lecie swojego istnienia.
 • Wacław Liskiewicz
  Urodzony w 1937 r. w Poznaniu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Pionier polskiego i światowego żeglarstwa polarnego. W 1967 r. poprowadził jacht „Swarożyc III” na Spitsbergen. Był to pierwszy tego rodzaju polski rejs i jeden z pierwszych na świecie. Zasłynął jako konstruktor wielu słynnych polskich jachtów („Opal”, „Maria”, „Dar Przemyśla”, „Copernicus”), w tym „Mazurka”, na którym jego żona Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, jako pierwsza w dziejach kobieta samotnie opłynęła świat pod żaglami. Związany z Akademickim Klubem Morskim w Gdańsku. W 2016 r. Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) uhonorował go tytułem Pomorskiego Konstruktora Jachtów 50-lecia PoZŻ.
 • Roman Paszke
  Urodzony w 1951 r. w Gdańsku, gdzie ukończył również Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Do początków lat 90. zawodowo związany był z przemysłem stoczniowym. Był budowniczym pierwszych w Polsce nowoczesnych jednostek regatowych: „Gemini GTX” czy „MK Cafe”, które wprowadziły polskie żeglarstwo na światowe salony i na których odnosił sukcesy w wielu słynnych regatach. Wygrał m. in.  Kieler Woche i Admiral’s Cup. W 2000 r, wystartował w – legendarnych już dzisiaj – wokółziemskich regatach „The Race”, w których jego jacht „Warta Polpharma” zajął czwarte miejsce. Dwa razy, w 2012 i 2013 r., podejmował próbę samotnego opłynięcia świata bez zawijania do portu ze wschodu na zachód, na maxi-katamaranie „Gemini 3”. Wielokrotnie zwyciężał także w regatach krajowych i kilka razy zdobywał tytuł mistrza Polski. W 2016 r. otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarza 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
 • Piotr Myszka
  Urodzony w 1981 r. w Mrągowie. Ukończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. Reprezentował Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk. Na swoim koncie ma tytuły mistrza świata, Europy, Polski i zdobywcy Pucharu Świata. Startował w klasie RS:X w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. (gdzie zajął czwarte miejsce) i w Tokio w 2021 r. (w których zajął szóste miejsce).

Pw