Reklama

Oliwska kamienica przy Pelplińskiej 3 przejdzie generalny remont

Zbudowany prawie 100 lat temu przez Gminę Oliwa budynek komunalny przejdzie kompleksowy remont.

Budynek pry ul. Pelpińskiej 3
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Budynek mieszkalny z początków XX wieku ma być jak nowy. W ramach termomodernizacji, wymieniony zostanie dach, okna i drzwi. Nowa będzie elewacja i liczne instalacje wewnątrz kamienicy. Co bardzo cieszy, to przywrócenie pierwotnych podziałów okien, który zostały zatracone przy wymianie okien na plastikowe.

Gdańskie Nieruchomości szukają chętnego wykonawcy na remont oraz docieplenie budynku mieszkalnego, wielorodzinnego przy ul. Pelplińskiej 3 w Gdańsku, w ramach projektu p.n. „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska w latach 2017-2020”. Ogłoszono przetarg na te prace.

„Remonty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nie zwalniają tempa!  Prace trwają już w 6 budynkach na Dolnym Mieście i procedujemy kolejne. Dla części z nich zakończyliśmy już prace projektowe i poszukujemy obecnie wykonawcy.

Do współpracy przy tej lokalizacji zapraszamy przedsiębiorców z branży budowlanej, posiadających doświadczenie w kompleksowych modernizacjach energetycznych nieruchomości” – informują Gdańskie Nieruchomości.

Remont ma być prowadzony w ramach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Termin prac nie jest jeszcze znany i wyniknie z podpisanej umowy z wyłonionym wykonawcą.

Małe osiedle komunalne niezależnej Oliwy

Dwupiętrowy budynek przy ulicy ówczesnej Fliederstraße 3 powstał w pierwszej połowie lat 20 XX wieku, w wyniku powojennego „głodu” mieszkaniowego panującego w Wolnym Mieście Gdańsku po zakończeniu I Wojny Światowej.

Ten komunalny dziś budynek, pełnił taką samą funkcję, gdy został wybudowany. Jego inwestorem i właścicielem była gmina oliwska, która wybudowała również bardzo podobne budynki komunalne pod dzisiejszym adresem Pelpińska 5 i 6. W przedwojennych  księgach adresowych tych trzech budynków dominują wręcz polskie nazwiska. Mieszkali tu polscy działacze w WMG.

Pelplińska 6 – jedna z dawnych kamienic wybudowanych przez oliwską gminę

Budynki znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Administracyjnie ulica Pelplińska przynależy obecnie do dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.

Estee

Ostatnia edycja: 30 marca, 2023 o 23:35