Reklama

Oliwska palarnia kawy zmienia nazwę i właściciela

Z końcem kwietnia zamyka się „Flemming Cafe” przy ul. Opata Rybińskiego 8. Od maja ma tu działać „Emmi Cafe”.

Kawa oliwska. fot. FB "Flemming Cafe"
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po ponad dekadzie od otwarcia, palarnia kawy „Flemming Cafe” przechodzi do historii. Chociaż nie do końca.

Długo zwlekaliśmy z przekazaniem tej wiadomości, szukając możliwie jak najlepszych słów. Bo i jak, w możliwie profesjonalny sposób, mówić o końcu czegoś, co się kocha?

Z końcem kwietnia 2023 nasza palarnia kawy – Flemming Cafe – zakończy swoją działalność – czytamy na profilu palarni na FB.

„Flemming Cafe” otwarto w sylwestra 2011 roku przy ul. Opata Rybińskiego 8. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się biuro podróży „Olivia”.  Oliwska palarnia była wówczas jednym z pierwszych takich miejsc w Trójmieście, gdzie można było obserwować proces palenia kawy w specjalnym, sprowadzonym z Niemiec urządzeniu. Tutaj można było skosztować i kupić ziarna kawy z Brazylii,  Etiopii, Nikaragui,  Peru czy Indii. Tu wypalane są kawy kawy o nazwach „Oliwska” czy „Starogdańska”.

Przez ostatnie 15 lat nie udało nam się zbudować imperium kawowego. Zbudowaliśmy natomiast coś ważniejszego – cudowną społeczność, z której jesteśmy niesamowicie dumni. Dziękujemy, że przez ten cały czas wspieraliście nas – nie tylko przez wybór flemmingowych produktów, ale również poprzez doping, który pozwolił nam działać z tym samym optymizmem przez ponad dekadę – to część zamieszczonych w internecie wylewnych podziękowań dla dotychczasowych klientów.

Ciąg Dalszy Nastąpi …

Jest jednak dobra wiadomość.

– Palarnia i sklep zostają, będzie zmiana właściciela i zmiana nazwy – mówi Aleksiej, roaster pracujący we „Flemming Cafe”.

Od maja palarnia kawy będzie działać pod nazwą „Emmi Cafe”. Asortyment zostaje jednak ten sam.

 – „Kawa oliwska” będzie, „Starogdańska” będzie, wszystkie kawy, które wypalamy będziemy palić tak samo. Ja sam te kawy wypalam i ja tu zostaję – dodaje Pan Aleksiej.

Trzymamy kciuki za dalszą przyszłość tego miejsca w tych niełatwych dla gastronomii czasach.

Estee

Ostatnia edycja: 13 kwietnia, 2023 o 15:23