Reklama

Oliwska rodzina lwów idzie w świat

Do jednego z ogrodów zoologicznych we Francji wysłano lwa angolskiego z Oliwy. Lew Aion założy tam własne stado.

Operacja wyprawienia lwa do Francji | fot. GOZ
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Do jednego z ogrodów zoologicznych we Francji wysłano lwa angolskiego z Oliwy. Lew Aion założy tam własne stado.

Lew angolski – Aion wyjechał wczoraj z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Podróż była planowana od dłuższego czasu więc nasz „grzeczny kotek” bez problemów wszedł do specjalnego pomieszczenia – informuje Emilia Salach z oliwskiego zoo. – We Francji czekają już na niego dwie samice i liczymy na szybkie rozmnożenie stada!

Niemal trzyletni Aion pojechał do ZOO De La Bourbansais pod Saint-Malo na północy Francji. – Lwy angolskie z gdańskiego zoo cieszą się dużym zainteresowaniem w Europie i na świecie – mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego Zoo. – Czysta krew, siła, temperament sprawiają, że o gdańskie geny zabiegają inne ogrody co bardzo cieszy, bo daje nadzieję na rozwój tego zagrożonego gatunku.

Aion jest lwem bardzo temperamentnym, ale i skorym do współpracy. – Całość operacji załadunku zwierzęcia trwała kilkadziesiąt minut – mówi Beata Kuźniar, szefowa działu drapieżników w gdańskim Zoo. – Nigdy nie usypiamy kotów do transportu. Przez ostatnie tygodnie przygotowywaliśmy się do dzisiejszego dnia i wszystko poszło zgodnie z planem, bez zbędnego zdenerwowania zwierzęcia.

Lew będzie jechał do Francji około 40 godzin. Transportowany jest w specjalnie dla niego zaprojektowanej  i przygotowanej komfortowej skrzyni. Cały czas ma dostęp do powietrza, wody i mięsa.

Aion musiał opuścić gdański ogród, bo osiągnął gotowość do założenia własnego stada, co w obecności jego ojca Arco, przewodniczącego gdańskiej grupie lwów, nie jest możliwe. Zwierzę było oddzielone od stada Arco, żeby  nie dochodziło do  konfliktów między samcami. Teraz Aion założy swoje stado i zostanie królem we Francji.

Obecnie gdańskie stado lwów angolskich liczy osiem zwierząt – cztery samice i cztery samce: Arco (samiec czołowy) i trzy samce urodzone w 2017 i cztery samice Tshibinda, Berghi, Tola, Casa (urodzona w 2017 r.).

Pw/GOZ