Oliwski Ratusz Kultury rozpoczął działalność [VIDEO]
Chociaż w samym budynku nadal trwają prace wykończeniowe, to w piątkowy wieczór nastąpiło artystyczne otwarcie Oliwskiego Ratusza Kultury. Kolejne wydarzenia już wkrótce.
Chociaż w samym budynku nadal trwają prace wykończeniowe, to w piątkowy wieczór nastąpiło artystyczne otwarcie Oliwskiego Ratusza Kultury. Kolejne wydarzenia już wkrótce.
Sala teatralna ma być gotowa już w ten weekend. Jednak już wczoraj, na tyłach budynku odbyło się inaugurujące działalność Ratusza przedstawienie „Hamleta” w reżyserii i wykonaniu Adama Walnego.
Podczas inauguracji działalności sceny w Ratuszu zaśpiewa m.in. Dorota Miśkiewicz, Dorota Lulka oraz tenorzy: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński, Witalij Wydra. Wystąpi też Teatr Korkoro, który zaprezentuje współczesną wersję „Romea i Julii”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Otwieranie Oliwskiego Ratusza Kultury przy ul. Opata Rybińskiego 25 odbywać się będzie etapami. Kolejnym będzie otwarcie kulinarne. Restauracja „Tu można marzyć” wraz z ogródkiem gastronomicznym na tyłach budynku ma zostać otwarta w drugiej połowie października. Lokal ma serwować kuchnię regionalną. Na nowy start czeka również „Oliwska Akademia Sztuki”, która zajmowała dotychczas jedną salę warsztatową w starej kamienicy. Po remoncie budynku OAS zyska na pierwszym piętrze trzy sale na swoje potrzeby. Ostatnim otwarciem będzie uruchomienie na poddaszu 12 – pokojowego hostelu.
– W sali teatralnej na parterze, w każdą sobotę będą się odbywały spektakle teatralne – mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes fundacji Wspólnota Gdańska. Rada programowa sceny w Ratuszu to znakomici animatorzy trójmiejskiej kultury: Barbara Żurowska – Sutt, Krystyna Stańko, Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski. Sala ma pełnić również funkcje wystawowe. Do oliwskiego krajobrazu powróci funkcjonująca przez 5 lat „Galeria Warzywniak”.
Otwarte miejsce spotkań
– Oliwski Ratusz Kultury ma być przede wszystkim miejscem spotkań i integracji – mówi Stelmasiewicz. – Jeżeli macie jakieś pomysły i nie macie miejsca, gdzie to można zrealizować – zgłoście się do nas. Będziemy się naprawdę starali umieścić to w grafiku naszych działań. Będziemy udostępniać za darmo nasze przestrzenie na te niekomercyjne, misyjne i obywatelskie działania.
Plany na pół wieku
W ubiegłym roku doszło do podpisania między miastem a Wspólnotą Gdańską umowy o odpłatnym użytkowaniu w trybie bezprzetargowym całego budynku przy ul. Opata Rybińskiego 25.
– Umówiliśmy się z panem prezydentem Adamowiczem, że miasto Gdańsk odda nam w zarząd ten cały budynek na 50 lat – wyjaśnia Andrzej Stelmasiewicz. – Nasze zobowiązanie polegało na tym, że my tę starą chałupę, która ledwie się kupy trzymała – nie wołając o ani jedną złotówkę, za własne środki wyremontujemy. Z żelazną konsekwencją tej umowy dotrzymujemy.
W porozumieniu z miastem zawarto cele użytkowania: prowadzenie działalności kulturalnej, tj. utworzenie i prowadzenie ośrodka kultury, sztuki i integracji społecznej. Fundacja może w budynku prowadzić kawiarnię artystyczną z dopuszczoną sprzedażą alkoholu, hostel oraz odnajmować powierzchnię podmiotom zewnętrznym. Wszystkie dochody z tego tytułu mają być przeznaczone na działalność fundacji a w szczególności na utrzymanie nieruchomości i prowadzonej w niej działalności kulturalnej, artystycznej i edukacyjnej.
Tomasz Strug
Ostatnia edycja: 9 września, 2017 o 17:57