Reklama

Ostateczny rozbiór Oliwy

Najbliższe wybory samorządowe doprowadzą w sposób polityczny do ostatecznego rozbioru dawnej Oliwy.  Poszczególne części dawnej dzielnicy będą miały radnych z 3 różnych okręgów wyborczych.

źródło: Urząd Miejski w Gdańsku
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Można się zastanawiać, co wspólnego ma VII Dwór z Wrzeszczem Dolnym, Przymorze Małe z Zaspą a Oliwa z dzielnicą Kokoszki?

Kończąca kadencję Rada Miasta Gdańska opiera się na radnych wybranych w poszczególnych okręgach wyborczych, na jakie podzielone jest miasto. I tak dla przykładu Oliwa jest w okręgu Nr 6, który obejmuje jeszcze następujące dzielnice: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki.

Czy Oliwa ma coś wspólnego z Kokoszkami? Niewiele.

O tak absurdalnym podziale miasta na okręgi wyborcze decyduje wyłącznie matematyka – okręgi mają mieć mniej więcej tyle samo mieszkańców,  aby w efekcie miały w miarę równą ilość 5-6 radnych. Chociaż są od tego wyjątki – okręg nr 2 będzie miał aż 8 radnych.

I dla przykładu. Radny z okręgu 6 powinien jednocześnie pochylać się nad problemami mieszkańców rozpadającej się zabudowy ul. Bałtyckiej w Jelitkowie, wsłuchiwać się w głos pasażerów zabiegających o zmianę trasy autobusu w Kokoszkach i Bysewie, czy też analizować plany zmian wokół lotniska w Rębiechowie. Niezły rozmach …

Ciśnie się pytanie, czy da się to wszystko pogodzić. Czy da się to robić dobrze? A wszystko to przez nieprzemyślany rozkład okręgów wyborczych.

Mimo tego, że dzielnice mają wspólną historię i bardzo wiele łączących je spraw i problemów, niestety w poprzednich latach zaowocowało to rozdzieleniem Przymorza Małego od Oliwy. W związku z byciem w innych okręgach, dzielnice nasze mają osobnych reprezentantów w Radzie Miasta Gdańska. Teraz to samo stanie się z dzielnicą VII Dwór.

Dla VII Dworu zmieniono okręg wyborczy

Mieszkańcy VII Dworu pięć lat temu głosowali w Okręgu Wyborczym nr 6, wraz z Oliwą.  Teraz będą głosować w Okręgu Wyborczym nr 4. Dzięki temu będą wybierać radnych wraz z mieszkańcami dzielnic: Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża i Brętowo.

Lista nowych okręgów w wyborach w 2024 roku (zobacz Obwieszczenie z listą ulic):

Podobnie, jak w poprzednich wyborach, naszych przedstawicieli w 34–osobowej Radzie Miasta Gdańska będziemy wybierać w sześciu okręgach wyborczych:

Okręg Wyborczy Nr 1 – Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce – 5 mandatów

Okręg Wyborczy Nr 2 – Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna – Gdańsk Południe – 8 mandatów

Okręg Wyborczy Nr 3 – Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień – 6 mandatów 

Okręg Wyborczy Nr 4 – Młyniska, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo – 5 mandatów.

Okręg Wyborczy Nr 5 – Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe – 5 mandatów 

Okręg Wyborczy Nr 6 – Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki – 5 mandatów 

Łączyć a nie dzielić!

Rada Dzielnicy Oliwa od lat nawołuje do rozpoczęcia dyskusji o ponownym scalaniu dzielnic w większe i silniejsze jednostki. Obecnie w Gdańsku jest aż 35 dzielnic!

Uchwała z 1992 roku przerwała nić wspólnoty oliwian i nakazała im organizować się od nowa, w ramach nowych jednostek i z nowymi nazwami. Dotychczasowi oliwianie, bez przeprowadzania się z miejsca zamieszkania, znaleźli się na terenie czterech różnych dzielnic.

Pogwałcono wielowiekową tradycję historyczną, granice wytyczano wzdłuż przypadkowych ulic, nie zważając na morfogenetykę terenu, przyzwyczajenia mieszkańców czy nawet zasięg terytorialny poszczególnych parafii. Przykładem może być tu ponownie VII Dwór, którego nazwa nawiązuje do zespołu siedmiu Dworów Oliwskich. Wszystkie pozostałe są na szczęście w Oliwie.

– fragment uzasadnienia uchwały rady Oliwy „w sprawie granic dzielnicy Oliwa i wspólnoty oliwian” z 28 grudnia 2022 roku.

Radni w uchwale uznali wówczas,  że obecna ilość 35 dzielnic na terenie Gdańska jest absurdalnie duża i w efekcie służy jedynie osłabieniu roli i głosu dzielnic w sprawach miasta oraz ich własnych. Dla przykładu, większy Kraków ma jedynie 18 dzielnic.

Dodatkowo zwracano uwagę, że korekty granic dzielnic lub ich łączenie powinno być poprzedzone rzetelnymi konsultacjami społecznymi oraz badaniami morfogenetycznymi – w przypadku Oliwy, okręgu historycznego Oliwy.

Nie można tego robić w pośpiechu, kierując się jedynie kalendarzem wyborczym

– zaznaczali radni Oliwy.

Jak życie pokazało na przykładzie zmian w okręgach wyborczych, więzy historyczne i wspólnotowe po raz kolejny zostały podcięte.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 14 lutego, 2024 o 14:31