Reklama

Ostatnia droga o. Albina

Setki mieszkańców uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych o. Albina Chorążego, wieloletniego proboszcza parafii Cystersów w Oliwie.

Ostatnia droga o. Albina
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Setki mieszkańców uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych o. Albina Chorążego, wieloletniego proboszcza parafii Cystersów w Oliwie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 12 września o godzinie 13 mszą świętą pogrzebowa w intencji o. Albina Chorążego, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry zakonne i osoby życia konsekrowanego. Byli oczywiście członkowie rodziny o. Albina, delegacje oliwskich szkół i przedstawiciele Rady Oliwy. Kościół przy ul. Leśnej był wypełniony po brzegi, bardzo wielu parafian chciało pożegnać swojego proboszcza.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Filip Krzemień, który niespełna miesiąc temu przejął probostwo od schorowanego o. Albina.

Na zawsze zapamiętam te gromady parafian, które spotykałem w ostatnim miesiącu, codziennie odwiedzających swojego proboszcza w szpitalu. Nawet w chwili twojej śmierci, późnym wieczorem, byli przy tobie. I choć nie oczekują tego, to dzisiaj im wszystkim w twoim imieniu mówię – Bóg zapłać

– o. Filip Krzemień.

Po mszy świętej, w spiekocie słońca i temperaturze sięgającej 28 stopni w cieniu, kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Leśną i Cystersów w kierunku Cmentarza Oliwskiego. Tutaj, w grobowców ojców Cystersów złożono trumnę z ciałem ojca Albina.

Życiorys ojca Jarosława Albina Chorążego

Jarosław Chorąży urodził się 18 listopada 1967 roku w Wejherowie jako syn Jana i Janiny. Ukończył studia na kierunku kulturoznawstwo.

W wieku 36 lat, 8 grudnia 2003 roku rozpoczął nowicjat w klasztorze Cystersów w Szczyrzycu. Śluby wieczyste złożył 27 maja 2008 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 2009 roku.

Od 2009 roku był katechetą w oliwskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 35, V Liceum Ogólnokształcącym w Oliwie oraz w Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty. Od 2012 roku był duszpasterzem osób niewidomych i niedowidzących Archidiecezji Gdańskiej.

W latach 2013-2023 był proboszczem Cysterskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku – Oliwie.

O. Albin odszedł wieczorem 7 dnia września w wieku 55 lat.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 13 września, 2023 o 21:53