Reklama

Oświadczenie DRMG w sprawie stanu palmy daktylowej

Palma daktylowa w Parku Oliwskim ma mieć zielone liście i nie doszło do całkowitego obumarcia rośliny. Tak twierdzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w oświadczeniu przesłanym do mediów po wczorajszej publikacji Zielonej Fali Trójmiasto, pokazującej fatalny stan prawie dwustuletniego drzewa.

Daktylowiec w marcu 2021 (pień widoczny po środku zdjęcia, otoczony rusztowaniami) | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Palma daktylowa w Parku Oliwskim ma mieć zielone liście i nie doszło do całkowitego obumarcia rośliny. Tak twierdzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w oświadczeniu przesłanym do mediów po wczorajszej publikacji Zielonej Fali Trójmiasto, pokazującej fatalny stan prawie dwustuletniego drzewa.

Wczoraj na profilu Zielonej Fali Trójmiasto zamieszczono film pokazującu obumarłą palmę daktylową z Parku Oliwskiego. Od czasu rozbiórki poprzedniej palmiarni w 2017 roku, za stan drzewa odpowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i jej podwykonawcy. Dziś DRMG wydała oświadczenie w sprawie stanu palmy. jego treść poniżej. 

– Od marca stan palmy nie uległ pogorszeniu, ale jest niewątpliwie zły lub nawet krytyczny, mimo to robimy wszystko aby roślinę uratować – informujne Agnieszka Zakrzacka, kierownik Biura Komunikacji Społecznej DRMG. – Botanik potwierdza, że korzenie rośliny wykazują funkcje życiowe i roślina w dalszym ciągu posiada liście zawierające chlorofil, co wskazuje na to, że daktylowiec nadal żyje.  

Na naszę prośbę, DRMG dołączyła do oświadczenia zdjęcia wykonane 9 czerwca oraz film wykonany dzisiaj z poziomu podłogi palmiarni.

Gdańsk dnia 05.07.2021 r.

OŚWIADCZENIE

W odniesieniu do zapytań o stan palmy znajdującej się w Parku Oliwskim, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska informuje:

1. Od czasu marcowej konferencji prasowej stan palmy nie uległ pogorszeniu. W dniu 9.06 przeprowadzono szczegółową wizję lokalną na szczycie palmy połączoną ze zdjęciami, która ukazała iż nasady liści wciąż są zielone co oznacza, że nie doszło do całkowitego obumarcia rośliny. Nad stanem palmy niezmiennie czuwa Piotr Rutkowski, botanik, dr hab. Wydziału Biologii UG,

2. Udostępniony w mediach społecznościowych film ukazuje roślinę tylko z jednej strony, natomiast druga strona palmy wykazuje oznaki życia. Roślina posiada zielone liście (zawierające chlorofil), co wskazuje na to, że daktylowiec nadal żyje.

3. Dodatkowo od momentu stwierdzenia pogorszającego się stanu 180-letniego daktylowca, czyli od marca tego roku, jest on systematycznie nawożony specjalistycznymi nawozami. Opiekujący się rośliną botanik na podstawie prowadzonych regularnie badań potwierdza, że korzenie palmy nie obumarły i istnieje szansa, że roślina przetrwa. Proces wegetacji jest długotrwały i wymaga czasu aby roślina miała szansę się zregenerować. Znane są również przypadki, że daktylowiec który przez okres dwóch lat był w stanie obumierania, na skutek podjętych działań wspomagających wegetację zregenerował się.

4. W budynku rotundy znajdują się również inne cenne okazy w tym np. araukaria, która mierzy 17 m, kilka gatunków palm: karłatka niska, szrotowiec, podobny do wiekowej palmy daktylowiec – fenix daktylowy oraz fenix kanaryjski, czy figa jadalna. Wszystkie te rośliny dobrze zaaklimatyzowały się do nowych warunków i są w bardzo dobrej kondycji.

Jarosław Kińczyk

Zastępca Dyrektora ds. zadań kubaturowych

 

 

Poniżej zdjęcia wykonane w dniu 9 czerwca 2021:

Palma DRMG 0906202 IMG 20210609 WA0000

Palma DRMG 09062021IMG 20210609 WA0001

 Film jest dostępny na stronie DRMG

Ostatnia edycja: 5 lipca, 2021 o 15:41