Reklama

MHMG odnosi się do stanu Kuźni Wodnej i listu otwartego Dariusza Wilka

Przekazujemy treść oświadczenia wydanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w związku z listem otwartym byłego kierownika Kuźni Wodnej w Oliwie.

Nie tylko dach Kuźni Wodnej wymaga pilnego remontu | Fot. A. Grabowska
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Przekazujemy treść oświadczenia wydanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w związku z listem otwartym byłego kierownika Kuźni Wodnej w Oliwie.

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE KUŹNI WODNEJ I LISTU OTWARTEGO PANA DARIUSZA WILKA

Kuźnia Wodna to jedno z najbardziej rozpoznawalnych, historycznych miejsc w Oliwie, mimo tego jej dalsze losy budzą ostatnio sporo kontrowersji.

Nasze Muzeum we współpracy z odpowiednimi jednostkami miejskimi stara się o przeprowadzenie zabezpieczeń konstrukcji obiektu po to, by przywrócić mu pełną funkcjonalność, zapewnić bezpieczeństwo jego Gości, a także uzupełnić braki w znajdującym się tam wyposażeniu kowalskim. Po formalnym przejęciu tego obiektu od Gminy Miasta Gdańska chcemy w tym wyjątkowym miejscu przekazać w spójny sposób informacje o znaczeniu kowalstwa i historii dawnej kuźnicy oliwskiej w ramach Oddziału MHMG – Kuźni Wodnej w Oliwie.

W naszej opinii Miasto Gdańsk wykazało od początku wszczęcia procedury przejęcia Kuźni aż do chwili obecnej duże zainteresowanie jej dalszym losem. Efektem wspólnego działania była przeprowadzona w dniu 29 marca 2017 r. wizja lokalna, w której uczestniczyli reprezentanci Zarządu Dróg i Zieleni, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnej, Biura Urzędu Miejskiego Konserwatora Zabytków, Spółki „Gdańskie Wody” oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jej celem było określenie planu działań zabezpieczających opartych na opinii stanu Kuźni Wodnej przygotowanej dla Miejskiego Konserwatora Zabytków. W najbliższych miesiącach GZNK wyremontuje dach za kwotę ok. 100 tys. złotych. Gdańskie Wody z kolei rozbudują sieć hydrotechniczną po to, by niekorzystny stan wód nie zaszkodził już więcej Kuźni. Te prace, mimo krytycznych uwag miłośników Kuźni, wymagają zamknięcia obiektu do czasu zakończenia prac zabezpieczających.

W odpowiedzi na zarzuty Pana Wilka możemy jedynie stwierdzić, iż praca z zabytkami czy obiektami mającymi charakter zabytkowy, a do takich należy odbudowana w XX w. Kuźnia, wymaga działań w ramach odpowiednich procedur i konsultacji. Do czasu przejęcia Kuźni przez Gminę Miasta Gdańsk dotychczasowe prace miały charakter gospodarczy z przyczyn niezależnych od Pana Wilka i dotychczasowego zarządcy Kuźni, tj. Muzeum Techniki w Warszawie. Planowane prace kompleksowe wymagają jednak innego rodzaju zaangażowania i zarządzania obecnością Gości w obiekcie.

Dyrekcja MHMG podjęła się zatrudnić Pana Dariusza Wilka w Jego dotychczasowym miejscu pracy. Odbyły się dwa spotkania, tj. 1 lutego i 20 marca 2017 r., ponadto wymieniliśmy korespondencję i w efekcie zaproponowaliśmy docelowo lepsze warunki finansowe z dniem 1 kwietnia 2017 r., czyli od dnia, w którym Pan Wilk pozostałby bez pracy. Liczyliśmy też na to, że wykaże się On należytym zaangażowaniem w los obiektu, o którego troskę wyraził w swoim liście otwartym i zgodzi się z argumentami instytucji opiekujących się dziedzictwem Gdańska. Oferta pracy w MHMG została jednak odrzucona z powodów, które dla nas są nie do końca zrozumiałe. O przykrym losie współpracowników Pana Wilka dowiedzieliśmy się dopiero z listu otwartego, nie mogliśmy więc podjąć się ich zatrudnienia.

Po formalnym przejęciu Kuźni przez nasze Muzeum zapraszamy do współpracy wszystkich gdańszczan, chcących promować dziedzictwo historyczne tego obiektu i samej Oliwy. Liczymy na to, iż nowy Oddział MHMG – Kuźnia Wodna w Oliwie stanie się znaczącą atrakcją tej dzielnicy oraz miejscem ważnym dla jej mieszkańców i działających tam społeczności lokalnych.  

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Ostatnia edycja: 31 marca, 2017 o 19:05