Reklama

Pachołek nieczynny do sierpnia – rozpoczyna się remont wieży

Rozpoczynają się prace remontowe wieży na Pachołku. Z tego powodu wejście na wieżę może być niemożliwe do początku sierpnia. Cały remont potrwa do jesieni.

Pachołek nieczynny do sierpnia – rozpoczyna się remont wieży
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Wieża i jej otoczenie przejdą remont jakiego dawno to miejsce nie widziało. W trakcie prac konstrukcja będzie całkowicie zamknięta, a wokół niej ustawione zostanie rusztowanie. Dla bezpieczeństwa wygrodzony będzie teren wokół wieży. Będą tam informacje o zakazie wstępu i prowadzonych pracach.

– Prace rozpoczniemy w środę 14 czerwca i zgodnie z umową mogą potrwać do końca października. Nie bez znaczenia dla ich postępu są warunki atmosferyczne, bo duża część z nich będzie wykonywana przez specjalną ekipę posiadającą uprawnienia oraz doświadczenie alpinistyczne. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, pracować będą na dwie zmiany. Wszystko po to, by zakończyć zadanie i udostępnić wieżę odwiedzającym już w sierpniu czyli dużo szybciej niż zakłada to harmonogram robót.

Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.

Co zostanie zrobione?

Główna część prac to wykonanie nowego zabezpieczenia antykorozyjnego całego obiektu.

Zakres robót obejmuje naprawę pomostu widokowego, mocowania stopni schodów, a także fundamentów słupów wieży. Dodatkowo, by poprawić bezpieczeństwo osób wchodzących na Pachołek, podniesiona zostanie balustrada na pomoście widokowym do wysokości 1,30 m.

– Zajmiemy się również otoczeniem Pachołka. Wokół wieży ułożona zostanie nowa nawierzchnia z kostki oraz ustawimy nową tablicę informacyjną – mówi rzeczniczka GZDiZ.

Koszt całości prac wyniesie 416 tys. zł.

Ostatnia konserwacja wieży miała miejsce w 2008 roku. W 2014 roku z Budżetu Obywatelskiego sfinansowano budowę nowych schodów prowadzących od ul. Spacerowej na szczyt wzgórza.

Wieża z platformą widokową na Pachołku to stalowa konstrukcja zbudowana w 1975 roku w Stoczni Gdańskiej. Wysoka na 15 metrów wieża o kratowej konstrukcji z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej.

Powstała ona w miejsce poprzedniej wieży – murowanej z 1882 roku. Pierwotna wieża przetrwała do 23 marca 1945 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska niemieckie.

Pp

Ostatnia edycja: 15 czerwca, 2023 o 11:51