Reklama

Parcelacja Lotosu, czyli likwidacja po kawałku

28 kwietnia Senat przyjął zmianę ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym, która zakazuje sprzedaży Lotosu. Posłanka Małgorzata Chmiel apeluje do premiera i posłów PiS o poparcie tej ustawy.

Po decyzjach rządu, tak będzie wyglądać 417 najlepszych stacji Lotos
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

28 kwietnia Senat przyjął zmianę ustawy o zarządzaniu mieniem państwowym, która zakazuje sprzedaży Lotosu. Posłanka Małgorzata Chmiel apeluje do premiera i posłów PiS o poparcie tej ustawy.

Ustawa zakłada, że przez 9 miesięcy od ataku Rosji na Ukrainę nie mogą być zbywane udziały, akcje lub prawa z akcji należące do Skarbu Państwa w spółkach, takich jak Grupa Lotos.  Za nowelizacją głosowało 53 senatorów, 45 było przeciw (wszyscy z PiS).

Teraz trafi do Sejmu……

Tego samego dnia, ale na posiedzeniu Sejmu, wnioskowaliśmy o wprowadzenie do porządku obrad informacji ws. zbycia  aktywów Grupy Lotos podmiotom zagranicznym….

Wniosek został odrzucony większością PiS-u. Boja się nawet informacji nam przedstawić!!! Co ukrywają?

Apeluję do posłów PiS, zwłaszcza tych z Pomorza, o poparcie tej ustawy, która blokuje sprzedaż Lotosu w ręce Węgrów, ściśle współpracujących z Rosjanami (np. w Kazachstanie).

W styczniu Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ujawnił, że 417 stacji paliw gdańskiego LOTOS-u (=80% wszystkich) zostaną sprzedane węgierskiemu koncernowi MOL, a segment hurtowy i udziały w gdańskiej rafinerii przejmie Saudi-Aramco.

Czyli część majątku Grupy Lotos ma zostać sprzedana prorosyjskim Węgrom.

 I to w momencie agresji Rosji na Ukrainę ! Sprzedaż majątku grupy Lotos to jej likwidacja …. może o to chodzi?

Na Pomorzu mamy świadomość ogromnej roli w gospodarce regionu grupy Lotos, budowanej przez ostatnie 50 lat. Obecny rząd chce to zniszczyć.

Stacje Lotos-u są jednymi z najlepszych w Polsce, wiec to strata nie tylko dla Pomorza, ale kraju..

To wbrew Polskiej racji stanu.

Smutna konstalacja: PiS robi interesy …

Np. włożone w rozwój rafinerii w Gdańsku zostało ok. 10 mld zł, a Saudi-Aramco ma za 30% udziałów zapłacić ok. 1 mld zł. Czyli nakłady nie zostały zamortyzowane nawet w połowie. Zastanawiające.

Dla sprzedającego, czyli Lotosu, nie jest to dobra cena. Więc dlaczego?

 

Szanowni Państwo,

Nieprawdziwym jest przekaz PiS-u, że to Unia Europejska nakazała sprzedaż MOL-owi stacji !  UE nakazała sprzedaż części majątku( by uniknąć monopolizacji po fuzji Lotos-u z Orlenem), ale nie wskazała komu!!!

MOL wybrala  ta wladza, bo Orban to od dawna wielki przyjaciel tego rzadu…

Nawet po inwazji na Ukraine sam J. Kaczynski powiedział: ”W zadnym wypadku nie przekreślamy naszych relacji z Orbanem”… ,choc:

Putin Orban dwa bratanki….

Co za hipokryzja ze strony rządu!

Produkują za nasze miliony jeżdżące banery nawołujące do embarga na rosyjska ropę, a jednocześnie sprzedają Lotos prorosyjskiemu MOL-owi (który prawdopodobnie będzie na nich sprzedawał rosyjska ropę dla Polaków)…. Czyli wspieramy rosyjskie interesy w Europie.

Pomijając sprawę najważniejszą: to nie żadna fuzja, tylko zwykła parcelacja naszej świetnie prosperującej firmy!.

Orlen likwiduje Lotos, oddając zagranicznej konkurencji większość majątku…

Pracownicy gdańskiej rafinerii maja otrzymać zapewnienie pracy na 48 miesięcy, a co potem?

Jak Polska ma odejść od rosyjskiej ropy, skoro będą ją tu na wielką skalę przywozić węgierskie cysterny? Odpowiadają mi, ze to będzie ropa z Orlenu… ale gdzie to jest zapisane????

Zamiast tankować ropę z polskich rafinerii będziemy tankować, na stacjach MOL-u, rosyjską ropę!

MOL to spółka powiązana z rosyjskim biznesem naftowym. Kilka tygodni przed atakiem Rosji na Ukrainę Orban z Putinem podpisali kolejne długoletnie kontrakty na dostawy ropy i gazu na Węgry, w tym do firmy MOL.

Dla MOL to sukces, bo rozpocznie działalność w Polsce od razu jako 3-ci co do wielkości gracz na naszym rynku.

My za to mamy kupić tylko ok. 200 stacji na Węgrzech…, czyli 2x mniej.

 

Panie Premierze, jeszcze jest czas na powstrzymanie likwidacji Lotosu i przejęcia 80% stacji należących do Grupy. Powtarzam: to wbrew polskiej racji stanu!

                                                                                            

Małgorzata Chmiel,

poseł RP