Reklama

Parkingi przy Placu Inwalidów Wojennych i przy ul. Cystersów będą płatne w szczytnym celu

Fundacja Społecznie Bezpieczni będzie prowadziła parkingi w sześciu lokalizacjach w Gdańsku w tym dwa w Oliwie. Stawka – 10 złotych za cały dzień postoju. Cały dochód z tej działalności parkingów będzie przeznaczony na cele statutowe fundacji, dzięki której osoby potrzebujące mogą uzyskać stabilną pracę i wsparcie.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Fundacja Społecznie Bezpieczni będzie prowadziła parkingi w sześciu lokalizacjach w Gdańsku w tym dwa w Oliwie. Stawka – 10 złotych za cały dzień postoju. Cały dochód z tej działalności parkingów będzie przeznaczony na cele statutowe fundacji, dzięki której osoby potrzebujące mogą uzyskać stabilną pracę i wsparcie.

Parkingi społecznie odpowiedzialne prowadzone przez Fundację Społecznie Bezpieczni będą działały od 24 czerwca do 14 września w następujących lokalizacjach:

  • Oliwa, Plac Inwalidów Wojennych

  • Oliwa, ul. Cystersów

  • Jelitkowo, ul. Kapliczna

  • Jelitkowo, ul. Błękitna

  • Zaspa, ul. Czarny Dwór

  • Stogi, ul. Nowotna

Zgodnie z umową, operator parkingu może dokonywać poboru opłat w godzinach od 9.00 do 19.00 przez 7 dni w tygodniu.

Wysokość opłaty wyniesie 10 zł za cały czas postoju. Postój do 15 minut będzie bezpłatny.

Zwolnione z opłat będą osoby z niepełnosprawnością posiadające identyfikator N+. Z parkingów bezpłatnie korzystać będą mogły również pojazdy niektórych służb komunalnych oraz pojazdy elektryczne i hybrydowe.

Formuła parkingów będzie miała charakter hybrydowy, na części z nich kierowcy będą mogli dokonywać opłat poprzez tradycyjne parkometry, natomiast w dzielnicy Stogi parking będą obsługiwali pracownicy fundacji.

Parkując pomagasz

Fundacja Społecznie Bezpieczni przy współpracy z miastem Gdańsk, od 2018 roku realizuje projekt Parkingów Społecznie Odpowiedzialnych, gdzie osoby potrzebujące, mogą uzyskać stabilną pracę i wsparcie. Na pomoc fundacji mogą liczyć osoby z niepełnosprawnością, dotknięte kryzysem bezdomności, wykluczone społecznie, bezrobotne oraz uchodźcy. Dotychczas w okresie wakacyjnym Fundacja prowadziła Parking Społecznie Odpowiedzialny na ul. Nowotnej w dzielnicy Stogi.

– To wielkie i ważne przedsięwzięcie dla nas wszystkich, dzięki zebranym w tym roku opłatom parkingowym, będziemy mogli w istotnym stopniu zasilić budowę nowej placówki przy ul. Przegalińskiej, z której będą mogły korzystać osoby potrzebujące. Dokończymy również remont i doposażenie Kuchni Społecznie Odpowiedzialnej, która powstaje w Nowym Porcie – mówi Dominik Kwiatkowski z Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Fundacja Społecznie Bezpieczni jest organizacją pozarządową działającą od 2009 roku na terenie Gdańska. Celem Fundacji jest wsparcie najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta, poprzez realizację działań nakierowanych na rozwój ekonomii społecznej. Fundacja prowadzi szereg działań w tym zakresie, są to m.in. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, punkt widokowy Żuraw M3, food truck Wydział Zero Waste, czy Parking Społecznie Odpowiedzialny.

Dziura w Strefie Płatnego Parkowania

O wprowadzenie opłat na obu oliwskich parkingach wystąpiła do miasta Rada Oliwy. Parkingi stały się w ostatnich latach swoistą „dziurą” w Strefie Płatnego Parkowania. 

„Parking stał się bezpłatnym i całodziennym miejscem postojowym dla osób przyjeżdżających spoza dzielnicy i pracujących w pobliżu. Pełni on również rolę nieoficjalnego parkingu „Park & ride”, wielu kierowców zostawia to swoje auto i przesiada się do pobliskiej komunikacji tramwajowej a nawet kolejowej” – czytamy uzasadnieniu do uchwały w sprawie wprowadzenie opłat na Placu Inwalidów Wojennych.

Intencją radnych było uszczelnienie SPP i wywołanie rotacji parkujących pojazdów, co umożliwi korzystanie z parkingów większej liczbie osób.

Pp/mat. UMG

Ostatnia edycja: 23 czerwca, 2022 o 13:46