Reklama

PESEL dla uchodźców wojennych / номер PESEL для громадян України

16 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków uchodźców wojennych z Ukrainy o nadanie numeru PESEL. Ma to ułatwić im podjęcie pracy, założenie działalności gospodarczej oraz korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Uchodźcy na złożenie wniosku mają 60 dni od momentu wjazdu do Polski. W Gdańsku o PESEL można wystąpić w dwóćh miejscach. 

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

16 marca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków uchodźców wojennych z Ukrainy o nadanie numeru PESEL. Ma to ułatwić im podjęcie pracy, założenie działalności gospodarczej oraz korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Uchodźcy na złożenie wniosku mają 60 dni od momentu wjazdu do Polski. W Gdańsku o PESEL można wystąpić w dwóćh miejscach. 

>>> Отримай номер PESEL та довірений профіль – послуга для громадян України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни

Od środy, 16 marca uchodźcy wojenni z Ukrainy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL, uprawniającego do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. PESEL umożliwi też podjęcie pracy czy założenia działalności gospodarczej. Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP.

Kto może wnioskować

PESEL przysługuje deklarującym zamiar pozostania na terytorium Polski:

  • Obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom nieposiadającym obywatelstwa Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy w terminie od 24 lutego 2022 r.
  • Obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy opuścili Ukrainę w terminie od 24 lutego 2022 r. a następnie przybyli do Polski oraz ich najbliższym członkom rodziny.

PESEL będzie nadawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Przy czym osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka.  

Gdzie składać wnioski

Gdańsk:

  • Gdańskie Centrum Świadczeń,  ul. Kartuska 32/34
  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2

Punkty są czynne w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach 7:00-16:00, w środy 7:00-17:00, soboty 9:00-14:00.

Sopot: 

  • Sala Obsługi Mieszkańców, ul. Kościuszki 20.(poniedziałek – piątek 8.00-16.00)

Gdynia:

  •  Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Handlowym Riviera – ul. Kazimierza Górskiego 2, I piętro. (poniedziałek – sobota od godz. 10:00 do 21:00).

Jak uzyskać PESEL

Zainteresowani powinni złożyć osobiście wypełniony i czytelnie podpisany wniosek. Pisma są dostępne w j. ukraińskim i j. rosyjskim. Do wniosku należy dołączyć 1 zdjęcie paszportowe oraz okazać do wglądu dokument na podstawie, którego osoba wjechała na terytorium RP. W przypadku braku takiego dokumentu konieczne jest podpisanie stosownego oświadczenia. Za dzieci wniosek składa i podpisuje rodzic, opiekun lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Trzeba pamiętać, że z uwagi na obowiązek pobrania odcisków palców, konieczna osobista obecność wszystkich osób, które ukończyły 12 rok życia. Dzieci poniżej 12 roku życia – nie muszą przychodzić, jeżeli ich wjazd na terytorium RP odbył się na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Podczas nadawania numeru PESEL będzie można otrzymać tzw. profil zaufany, dzięki temu każdy będzie mógł ściągnąć aplikację mobilną mObywatel, w której będzie elektroniczny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Papierowe bądź plastikowe dokumenty nie będą wydawane, ale każdy otrzyma stosowne zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL. Przewidywany czas pełnej obsługi jednej osoby to ok. 30 min. Usługa jest bezpłatna.

Wszystkie osoby, które z jakiegoś powodu nie będą mogły otrzymać nr PESEL w dniu złożenia wniosku, zostaną umówione na kolejne dni na określone godziny – tak aby każdy, kto przyjdzie był już wprowadzony w proces obsługi i miał pewność, że PESEL zostanie mu nadany.

Formularze do pobrania

żródło: MSWiA/Urząd Miejski w Gdańsku/ Urząd Miasta Sopotu/ Urząd Miasta Gdyni

Ostatnia edycja: 15 marca, 2022 o 13:17