Reklama

Pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy znaleźli schronienie w dawnej szkole w Oliwie

W budynku dawnej szkoły przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie mieszka już grupa ponad 20 uciekinierów z Ukrainy. To kobiety i dzieci, które ewakuowały ze swojego kraju w obawie przed działaniami wojennymi.

Jedna z sal lekcyjnych zamieniona na salę, w której spać może 10 osób | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W budynku dawnej szkoły przy ul. Wita Stwosza 23 w Oliwie mieszka już grupa ponad 20 uciekinierów z Ukrainy. To kobiety i dzieci, które ewakuowały ze swojego kraju w obawie przed działaniami wojennymi.

Czynny jest już punkt schronienia dla uchodźców z Ukrainy zlokalizowany w gmachu dawnej szkoły przy Wita Stwosza 23 w Oliwie. Znajduje się tu obecnie ponad 20 osób. Kwaterowane są kolejne.

W dawnych klasach szkolnych przygotowano łącznie 190 miejsc. W ciągu ostatniego tygodnia, ekipa Gdańskich Nieruchomości, pracując po godzinach i społecznie, odświeżyła wnętrza budynku. Przygotowano salę z zabawkami dla dzieci, jest kuchnia i pralnia.

Dotychczasowe punkty schronienia w hali sportowej przy ul. Kołobrzeska 61 oraz w hali sportowej przy ul. Traugutta 29 nadal będą pełnić funkcję punktów „buforowych”. W takich miejscach, można odpocząć, odświeżyć się a miejskie służby i wolontariusze starają się w ciągu 24 godzin znaleźć miejsce, gdzie można poszczególnych uchodźców zakwaterować lub przygotować do dalszej podróży np. na prom do Szwecji .

W punkkcie przy Wita Stwosza zakłada się dłuższe pobyty – do dwóch tygodni.

Wita Stwosza 23 Ukraina20220316 135423

Każde z pomieszczeń oznakowane jest w języku ukraińskim i polskim  fot. Tomasz Strug

Jak pomagać?

Na Polsat Plus Arena Gdańsk zlokalizowany jest oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców. Przekazywane tam dary są dostarczane do punktów pomocy w Gdańsku oraz konwojem do osób w Ukrainie. Punkt działa 7 dni w tygodniu od 8:00 do 20:00. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności i środki higieniczne.

Na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie można znaleźć najnowsze informacje, najważniejsze adresy, aktywności dla dzieci z Ukrainy w mieście, miejsca zbiórek i potrzebne dary, dostępne są formularze dla osób potrzebujących pomocy i dla tych chcących jej udzielać oraz możliwość zgłaszania chęci przyjęcia osób z Ukrainy do swoich domów. Dostępne możliwości są stale dodawane.

Ts

{Facebook}https://fb.watch/bO_l9Oty7I/{/Facebook}

Ostatnia edycja: 17 marca, 2022 o 14:05