Reklama

Pierwszy Fit BOX na AWFiS [VIDEO]

W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Oliwie stanął pierwszy nowoczesny Fit Box. To mały, modułowy pawilon sportowy, w którym można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy, a przy okazji wyprodukować prąd. Urządzenia maja być wkrótce dostępne dla mieszkańców dzielnicy.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Oliwie stanął pierwszy nowoczesny Fit Box. To mały, modułowy pawilon sportowy, w którym można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy, a przy okazji wyprodukować prąd. Urządzenia maja być wkrótce dostępne dla mieszkańców dzielnicy.

Uroczysta prezentacja Fot Boxu odbyła się 21 marca przed halą widowisko – sportową oliwskiej Akademii.

AWFiS jest pierwszą uczelnią, która zaangażowała się w testowanie innowacyjnego projektu Fit Box, mającego wymiar sportowy, energetyczny i informatyczny. W ramach projektu prowadzone będą badania naukowe dotyczące treningu zdrowotnego; badania dotyczące powstawania, przesyłania, magazynowania i inteligentnego zarządzania energią elektryczną podczas treningu zdrowotnego i wreszcie monitorowanie treningu przy pomocy zaawansowanych urządzeń i aplikacji oraz zarządzanie procesem treningowym

To są fit boxy, w których można połączyć aktywność fizyczną z badaniem przesiewowym Polaków dotyczącym ich sprawności fizycznej oraz stanu zdrowotności z produkowaniem energii i odprowadzeniem jej do sieci energetycznej – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – Na razie zbudowaliśmy jeden, ale w przyszłości będzie ich dużo więcej. Mam nadzieję, że zainteresujemy tym Ministra Sportu i Turystyki i będziemy wdrażać takie rozwiązania przynajmniej na wszystkich Orlikach w Polsce.

Fit Boxy dla Oliwian

Dwa lata temu zadeklarowałem na posiedzeniu Rady Dzielnicy Oliwa, że będziemy się otwierać na społeczność tej dzielnicy – mówił rektor AWFiS. – Fit Boxy na terenie AWFiS będą w założeniu dostępne dla wszystkich, dla każdego kto się zarejestruje. Obecnie pracujemy nad systemem elektronicznym, w jaki sposób to zorganizować aby te Fit Boxy były samoobsługowe. 

Dzięki realizowanemu projektowi już w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zaoferowanie szerokiej rzeszy użytkowników, w rozmaitych miejscach publicznych (parkach, boiskach, centrach handlowych), możliwości profesjonalnego treningu, a jednocześnie odzyskania wyprodukowanej w ten sposób energii. Przeciętnie wytrenowana osoba jest w stanie wyprodukować 150 W na godzinę, a sportowiec wyczynowy nawet 1kWh.

Celem projektu Fit Box jest zbudowanie co najmniej 2500 fit boxów, przynajmniej po jednym w każdej z 2500 gmin, co ma istotne znaczenie społeczne, gdyż w sytuacji starzejącego się i tyjącego społeczeństwa konieczne jest testowanie i wprowadzanie nowych rozwiązań prozdrowotnych. Regularny trening w fit boxie, możliwy w każdą pogodę, pozwala na zrealizowanie pełnego treningu aerobowego, niezbędnego do utrzymania zdrowia, zwłaszcza w aspekcie chorób serca i układu krążenia. 

Partnerami Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu są firmy produkujące pawilony pasywne, producenci urządzeń treningowych, oprogramowania, prądu oraz właściciele sieci energetycznych. Ponadto ośrodki akademickie badające skutki treningu zdrowotnego.

Pr

Ostatnia edycja: 22 marca, 2017 o 11:08