Reklama

Pierwszy Medal Niepodległości dla oliwianina, który uratował Wartownię nr 1 na Westerplatte

W  latach 60 miała zostać wysadzona powietrze z powodu powiększaniu terenu portu. Aleksander Ślusarz z Oliwy opracował wówczas nowatorski projekt przesunięcia budynku i nadzorował prace ratowania militarnego zabytku. Muzeum Gdańska zaprasza na rocznicę otwarcia swojego oddziału na Westerplatte oraz na spotkanie z ludźmi, którzy uratowali historyczną Wartownię nr 1.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W  latach 60 miała zostać wysadzona powietrze z powodu powiększaniu terenu portu. Aleksander Ślusarz z Oliwy opracował wówczas nowatorski projekt przesunięcia budynku i nadzorował prace ratowania militarnego zabytku. Muzeum Gdańska zaprasza na rocznicę otwarcia swojego oddziału na Westerplatte oraz na spotkanie z ludźmi, którzy uratowali historyczną Wartownię nr 1.

29 czerwca 1974 roku Wartownię nr 1 otwarto dla zwiedzających. Do dziś jest to jedyną placówka muzealna dostępną w pełni dla zwiedzających na półwyspie Westerplatte.

– Z okazji 44-lecia oddziału Muzeum Gdańska o godz. 11.00 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy po raz pierwszy Medale Niepodległości, które odbiorą Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis – osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni przed rozbiórką – zapowiada Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska. – W tym dniu odbędzie się także premiera „Szlaku Pamięci”, nowego projektu interaktywnego zwiedzania terenu Westerplatte.

Medale Niepodległości

Są to specjalne odznaczenia przygotowane przez Gdańsk w ramach stulecia obchodów Niepodległości Polski. – Postanowiliśmy uhonorować nimi wybitne postaci dla naszego miasta. Symbolach, o których kiedyś będzie mówiła historia, jako o tych, które przyczyniły się do budowy naszej tożsamości, naszej historii, naszego dziedzictwa – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska 

Medale zostały przygotowane przez Dorotę Terlecką i Annę Grabowską. Jest to odznaczenie dwustronne, srebrzone, o średnicy 70 mm. Na awersie umieszczono sylwetki dźwigów stoczniowych oraz napis „1918-2018 Niepodległa”, na rewersie umieszczono symboliczne wypukłe i wklęsłe daty, związane z ważnymi wydarzeniami dla Polski i Gdańska.

Izba pamięci przerodziła się w oddział muzeum

Warto przypomnieć, że z dawnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do dziś w całości zachowała się:  Wartownia Nr 1 (jako jedyna udostępniona dla zwiedzających), Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni, dwa magazyny amunicyjne (znajdują się dziś na terenie zajętym przez wojsko) oraz ruiny budynku nowych koszar.

W czerwcu 1974 roku we wnętrzu Wartowni powstała Izba Pamięci zorganizowana przez koło Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD) w Nowym Porcie. 38 lat temu zdecydowano o przekształconiu izby w istniejący do dziś Oddział Muzeum Gdańska (do niedawna Muzeum Historycznego Miasta Gdańska). – Otworzono go 29 czerwca 1984 roku i do dziś dzień we wnętrzu Wartowni nr 1 prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach, w tym te najważniejsze – pamiątki po mjr. Henryku Sucharskim – podkreśla Andrzej Gierszewski.

Wartownia nr 1 na Westerplatte czynna jest w letnim sezonie turystycznym – od końca kwietnia do końca września każdego roku. Odwiedza ją rocznie ok. 40 tys. osób z całego świata. 29 czerwca będzie można zwiedzić Wartownię bezpłatnie, zobaczyć pokazy rekonstrukcyjne oraz wziąć udział w innych atrakcjach. 

44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte [PROGRAM]

10:00-11:00 – Premiera projektu „Szlak Pamięci” pod Wartownią nr 1 na Westerplatte

(Uwaga: Ze zwiedzania w ramach Szlaku Pamięci będzie można skorzystać w pełni od 30 czerwca 2018 r., udział będzie odpłatny)

11:00–11:30 – Spotkanie z Panem Aleksandrem Ślusarzem, prof. Andrzejem Januszajtisem oraz dr. Andrzejem Drzycimskim – historykiem badającym dzieje Westerplatte

11:30–18:00 – Pokazy rekonstruktorów Września 1939 i inne atrakcje, wstęp wolny do Wartowni nr 1 na Westerplatte

Udział w 44-leciu Wartowni nr 1 i jego atrakcjach jest bezpłatny.

Pw/MG