Reklama

Płatne parkowanie rozszerza się na kolejne ulice Oliwy

Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu parkometry pojawią się przy kolejnych ulicach naszej dzielnicy. To realizacja wyniku konsultacji z mieszkańcami przeprowadzonych na początku roku przez Radę Dzielnicy Oliwa.

Zarząd Dzielnicy Oliwa proponuje m.in. na ul. Kanapariusza zlikwidowanie części miejsc postojowych i oddanie całego chodnika wzdłuż ogrodzenia Parku Oliwskiego do wyłącznej dyspozycji pieszych
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu parkometry pojawią się przy kolejnych ulicach naszej dzielnicy. To realizacja wyniku konsultacji z mieszkańcami przeprowadzonych na początku roku przez Radę Dzielnicy Oliwa.

Parkometry będą montowane na początku września, po tym jak przestanie funkcjonować wakacyjna Strefa Płatnego Parkowania w Jelitkowie. Zgodnie z wynikiem konsultacji prowadzonych na początku roku przez Radę Dzielnicy Oliwa Strefą Płatnego Parkowania (SPP) objęte zostaną kolejne miejsca postojowe zlokalizowane w Oliwie.

Kolejne płatne miejsca postojowe zostaną wyznaczone na następujących ulicach: Cystersów, Jasia i Małgosi,  Kanapariusza, Kubusia Puchatka, Nowickiego, Stary Rynek Oliwski, ciąg dalszy ul. Wita Stwosza (w kierunku Strzyży). W płatnej strefie znajdzie się również ul. Bażyńskiego, jednak prawdopodobnie bez wyznaczonych miejsc postojowych.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przekazał Radzie Oliwy wstępny projekt umiejscowienia miejsc postojowych oraz parkometrów do skonsultowania z mieszkańcami. Ewentualne uwagi możne przesyłać do 24 sierpnia lipca na adres Rady Oliwy: oliwa@gdansk.gda.pl.

Rysunek 1

Rysunek 2

Rysunek 3

Powyższe rysunki to jedynie propozycja i ostateczny projekt może nieco się różnić. Już teraz Zarząd Dzielnicy Oliwa proponuje m.in. na ul. Kanapariusza oddanie całego chodnika wzdłuż ogrodzenia Parku Oliwskiego do wyłącznej dyspozycji pieszych.

O dokładnym terminie wprowadzenia płatnego parkowania na wymienionych ulicach poinformujemy w osobnym komunikacie.

Ile to kosztuje?

Gdańska SPP obejmuje 7 sektorów: Główne Miasto, Stare Miasto, Wrzeszcz, Aniołki, Oliwa, Przymorze Małe. Siódmy sektor Jelitkowo obowiązuje w miesiącach lipiec i sierpień.

Przypomnijmy, że opłata za postój samochodów w sektorach: Główne Miasto, Stare Miasto i Wrzeszcz pobierana jest w dni powszednie w godz. 9.00 – 17.00. W sektorach Aniołki, Oliwa oraz Przymorze Małe parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania płatne jest w dni powszednie w godz. 9.00 – 15.00. Parkowanie w sektorze Jelitkowo płatne jest od 01.07 do 31.08 w dni powszednie w godz. 09.00 – 17.00. Parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w soboty, niedziele i święta jest bezpłatne, niezależnie od dzielnicy.

Stawki opłat za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania na terenie Miasta Gdańska:

  • opłata za pierwszą godzinę parkowania: 3 zł
  • opłata za drugą godzinę parkowania: 3,60 zł
  • opłata za trzecią godzinę parkowania: 4,30 zł
  • opłata za czwartą i kolejne godziny parkowania: 3 zł
  • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 7 dni kalendarzowych (maksymalnie dwa razy w roku kalendarzowym): 30 zł
  • opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie (po przekroczeniu 7 dni kalendarzowych lub trzecim przypadku w roku kalendarzowym): 50 zł
  • opłata za Kartę Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca: 10 zł za miesiąc).

MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW I ODBIORU KARTY OPŁATY ZRYCZAŁTOWANEJ: Biuro Obsług Klienta GZDiZ (Budynek A – parter) 80-254 Gdańsk, ul. Partyzantów 36

Opłatę za postój samochodu można uiścić gotówką lub kartą płatniczą w parkomacie oznaczonym logo Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Opłaty można również dokonać za pośrednictwem systemu opłat mobilnych w Gdańsku (do wyboru): CityParkApp, ePark, moBILET, mPay, Pango, SkyCash.

Co to jest Strefa Ograniczonego Postoju?

Przy wjazdach do stref obowiązujących na terenie Gdańska stoją znaki B-39 (strefa ograniczonego postoju) z informacją, że zakaz nie dotyczy posiadacza identyfikatora (określonego typu), wydanego przez zarządcę drogi.

Każdy, kto ma taki dokument (m.in. mieszkaniec), może zaparkować auto w strefie na ogólnych zasadach – czyli tam, gdzie pozwalają na to przepisy Prawa o Ruchu Drogowym (w odpowiedniej odległości od przejść przez jezdnię i skrzyżowań, poza drogami i pasami dla rowerów, uwzględniając obowiązek pozostawienia pieszym 1,5 metra szerokości chodnika).

Ten kto nie ma identyfikatora, może się na terenie strefy ograniczonego postoju tylko zatrzymać (do jednej minuty). Parkowanie dozwolone jest jedynie na miejscach płatnych, oznakowanych znakami pionowymi i poziomymi.

Podstawowa zasada obowiązująca w strefie ograniczonego postoju:
Mam identyfikator? – strefa mnie nie dotyczy.
Nie mam identyfikatora? – parkuję tylko na miejscu płatnym!

Zaparkowanie samochodu w strefie ograniczonego postoju bez odpowiedniego identyfikatora oznacza dla kierowcy mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny. Interwencje podejmują strażnicy miejscy i policjanci.

Natomiast należności z tytułu postoju na miejscach płatnych egzekwują pracownicy SPP (Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni).

Pw/gzdiz/sm

Ostatnia edycja: 20 sierpnia, 2018 o 20:55