Po dwóch stronach dworca w Oliwie – Spacer nostalgiczno-historyczny
Spacery historyczne są już tradycją poszczególnych dzielnic Gdańska, a na ich liście pojawiły się kolejne popularyzujące nie tylko Starą Oliwę, ale również jej młodszą siostrę – dolną Oliwę.
W niedzielę 22 września odbędzie się spacer śladami przedwojennych Oliwian mieszkających przy ulicach otaczających oliwski dworzec.
– Tym razem przewodnikiem będzie Grażyna Niemyjska, której pasją jest odkrywanie historii związanych z mieszkańcami poszczególnych kamienic, willi i domów po obu stronach oliwskiego dworca. Spotykamy się na placu Dworcowym o godz.12.00. Nasze spotkanie potrwa 1.5-2 godziny i zakończy się pod Willą Jodłową znaną bardziej pod niemiecką nazwą „Tannenheim”, która znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej 529 – zaprasza organizatorka spaceru Grażyna Stankiewicz.
Z kolei Grażyna Niemyjska podkreśla, że opracowana przez nią trasa udowadnia jak dynamicznie rozwijała się Oliwa od końca XIX wieku do czasów współczesnych.
– Najpierw jako osada kuracyjna a potem jako miejsce do zamieszkania, świetnie skomunikowane i malowniczo położone. Zobaczymy, jak podążały za tymi zmianami różne dziedziny życia: budownictwo, przemysł, komunikacja. Nasze spotkanie będzie również okazją do posłuchania historii przedwojennych mieszkańców Oliwy – polskich nauczycieli i pocztowców, właściciela najstarszej fabryki w Oliwie, najnowocześniejszego przedwojennego hotelu, poszukiwaczy złota czy historii pierwszej gdańskiej florystki – zapowiada Grażyna Niemyjska.
Opracowana przez przewodniczkę trasa uwzględnia: plac Dworcowy – ul. Piastowska – ul. Droszyńskiego – ponownie plac Dworcowy – ul. Poczty Gdańskiej – al. Grunwaldzka – ul. Ceynowy – ul. Hołdu Pruskiego – skwer Eleka i willa Tannenheim.
Liczba uczestników spaceru jest ograniczona do 30. Chęć wzięcia udziału w spotkaniu należy zgłosić najpóźniej do 19 września mailem na adres: dworzecwoliwie@gmail.com
Spacer jest kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego efektem będzie reportaż literacki zatytułowany „Dworzec w Oliwie”, a poświęcony w dużej mierze dolnej Oliwie, zwyczajowo nazywanej Oliwą za torami.
– Od zawsze czułam, że tą oliwską magią wynikającą z historii, architektury i ludzkich losów należy obdzielić obie części Oliwy. Jednak nie spodziewałam się, że jest to tak nieprawdopodobna historia. Czym więcej wątków poznaję, tym wydaje się, że nie ma ona końca – podkreśla autorka projektu, która wychowała się przy ulicy Mściwoja II, i która tysiące razy przemierzała trasę na oliwski dworzec czy do szkoły przy ulicy Zgody II mijając domy, których przedwojenni i powojenni mieszkańcy właśnie stają się bohaterami jej książki.
Więcej informacji na temat projektu z bogatą dokumentacją fotograficzną można znaleźć na stronie „Dworzec w Oliwie” na Facebook.
Przypominamy – z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, osoby, które chciałyby wziąć udział w spacerze proszone są o zgłoszenie się na adres: dworzecwoliwie@gmail.com
Wydarzenie zostało objęte naszym patronatem medialnym.
Grażyna Niemyjska – z wykształcenia archeolog, z zawodu nauczycielka historii w jednej ze szkół społecznych w Gdańsku, z pasją do odkrywania historii przedwojennych mieszkańców Oliwy. Lokalna przewodniczka po Oliwie i Aniołkach. Autorka fanpage’u Grażka na Facebooku. Współautorka cyklu wydawniczego „Oliwskie impresje”
Grażyna Stankiewicz – dziennikarka prasowa i dokumentalistka filmowa, absolwentka „Topolówki”, historyk sztuki po KUL. Związana m.in. z Gazetą Gdańską, TVP w Gdańsku, Warszawie i Lublinie, wieloletnia redaktor naczelna „LAJF magazyn lubelski”. Autorka kilkuset reportaży i filmów dokumentalnych. Mieszka w Lublinie.
mat. prasowe
fotografia tytułowa: Grażyna Stankiewicz
Ostatnia edycja: 14 września, 2024 o 07:40