Reklama

Podawali się za pracowników ZUS-u i chcieli okraść staruszkę w jej mieszkaniu

Tylko dzięki przyjściu lokatora udało się wystraszyć złodziejskiej pary penetrującej mieszkanie staruszki przy ul. Szczecińskiej. Policjanci szybko złapali ich na ul. Kołobrzeskiej.

Zatrzymana 51-latka poszukiwana była nakazem doprowadzenia do zakładu karnego w celu odbycia siedmiomiesięcznego wyroku za kradzież | materiały KMP Gdańsk
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu na Przymorzu otrzymali zgłoszenie dotyczące pary, która na osiedlu przy ul. Szczecińskiej podając się za pracowników ZUS wchodziła do mieszkań seniorów i najprawdopodobniej ich okradała.

– Między innymi oszuści podający się za pracowników ZUS chcieli okraść 93-letnią mieszkankę Oliwy. Kobieta i mężczyzna odwiedzili seniorkę i podając się za pracowników urzędu weszli do jej mieszkania. Podczas zdarzenia kobieta zagadywała 93-latkę, a mężczyzna chodził po jej mieszkaniu i je przeszukiwał –

relacjonuje mł.asp. Marek Kobiałko, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Kiedy pojawił się współlokator seniorki, sprawcy uciekli na jego widok. Dzielnicowi z Przymorza ustalili rysopis sprawców, kierunek ich ucieczki i zaczęli przeszukiwać teren. Chwilę później przy ul. Kołobrzeskiej policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę.

Podczas sprawdzania ich danych okazało się, 41-letni mężczyzna jest poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu oraz dwoma listami gończymi. Jeden dotyczył kradzieży z włamaniem a drugi kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Zatrzymamy ma do odbycia dwuletnią karę pozbawienia wolności.

Zatrzymana z nim 51-latka poszukiwana była  nakazem doprowadzenia do zakładu karnego w celu odbycia siedmiomiesięcznego wyroku za kradzież.

Zatrzymani zgodnie z dyspozycją sądu zostali przewiezieni do zakładu karnego. Policja ustala, czy podejrzani nie mają podobnych przestępstw na swoim koncie.
Za przestępstwo usiłowania oszustwa grozi do 8 lat więzienia.


Policjanci po raz kolejny przypominają:

  • Pamiętajmy, oszuści wymyślają coraz to nowsze historie, aby uśpić czujność starszych osób. Najczęściej podają się za policjantów lub pracowników innych instytucji państwowych. Zawsze możemy zadzwonić i sprawdzić, czy faktycznie dana instytucja wykonuje takie czynności.
  • Kiedy obca osoba informuje nas o zdarzeniach dotyczących bliskich nam osób, upewnijmy się dzwoniąc do nich, czy takie sytuacje miały w ogóle miejsce, ograniczone zaufanie będzie naszym sprzymierzeńcem,
  •  Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów,
  • Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

Pw/kMP Gd

Ostatnia edycja: 15 marca, 2023 o 10:20