Reklama

Pomnik Macieja Płażyńskiego ustawiono w parku Uniwersytetu Gdańskiego

Jeszcze nie nastąpiło oficjalne odsłonięcie, ale już można oglądać pomnik Macieja Płażyńskiego ustawiony w EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Jeszcze nie nastąpiło oficjalne odsłonięcie, ale już można oglądać pomnik Macieja Płażyńskiego ustawiony w EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza.

Maciej Płażyński

1958 – 2010

„moim powołaniem jest służba publiczna”

Taki napis znajduje się na cokole pomnika, który znajduje się w Eko Parku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku – Oliwie. Autorem pracy jest prof. Stanisław Radwański, artysta rzeźbiarz,  wykładowca z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pomnik Macieja Płażyńskiego oficjalnie miał zostać odsłonięty 1 czerwca 2018 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Okazało się jednak, że przepisy uchwalone przez Radę Miasta Gdańska wymagają przeprowadzenia konkursu na każdy powstający w mieście pomnik. M.in aby nie wikłać się w kampanię samorządową (kandydatem PiS na prezydenta Gdańska był syn Macieja Płażyńskiego), Uniwersytet Gdański odstąpił wówczas od odsłonięcia pomnika w nowym parku na terenie kampusu uczelni. Pomysł jednak pozostał.

Jak udało nam się dowiedzieć, projekt pomnika nie uzyskał do dziś akceptacji Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska. Mimo tego, monument już ustawiono w parku. Biuro Rzecznika Prasowego UG poinformowało nas, że Uniwersytet Gdański otrzymał wymagane prawem pozwolenia, w tym zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na budowę. 

Łączna kwota pomnika wraz z cokołem to 80 tys. zł. Pierwotnie środki na ten cel miał wyłożyć Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, ostatecznie jednak za pracę zapłaciła uczelnia. Ze względu na pandemię koronowirusa UG nie planuje odsłonięcia pomnika w bieżącym roku kalendarzowym.

Plazynski pomnik 20200708 091220

Pomnik Macieja Płażyńskiego  fot. Tomasz Strug

Maciej Płażyński urodził się 10 lutego 1958 w Młynarach. W 1977 rozpoczął studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Na studiach był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów.  Od 1990 roku, przez 6 lat pełnił funkcję wojewody gdańskiego. Za late tej pracy był bardzo ceniony w regionie. Płażyński był marszałkiem Sejmu III kadencji,  posłem na Sejm III, IV i VI kadencji, senatorem i wicemarszałek Senatu VI kadencji. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w samolocie rządowym Tu -154, który rozbił przed lądowaniem w Smoleńsku.

Płażyński z Oliwy

W ostatnich latach życia Maciej Płażyński osiadł w Oliwie. Działał również lokalnie. To dzięki niemu przy ul. Kanapariusza powstało pierwsze w Gdańsku boisko ze sztuczną trawą. Wcześniej oliwskie dzieci grały w tym miejscu na dziurawym asfalcie.  Płażyński był patronem Klubu Sportowego Olivia.  To właśnie jego wsparcie przyczyniło się do odtworzania przedwojennego boiska piłkarskiego przy ulicy Kościerskiej. Maciej Płażyński zagrzewał również do działania inicjatorów powołania Rady Oliwy.

Maciej Płażyński wręcza puchary podczas turnieju piłkarskiego dla dzieci i młodzieży rozgrywanego na nowym boisku przy ul. Kanapariisza  (2007 r.)

27 kwietnia 2017 roku Senat UG nadał EkoParkowi imię Macieja Płażyńskiego w uznaniu Jego zasług dla rozwoju uczelni. W czasach, gdy Płażyński był wojewodą, formalnie przyznano uczelni grunty na terenie Oliwy. To pozwoliło na rozwój uczelni, rozbudowę miasteczka uniwersyteckiego a tym samym przeniesienie do Oliwy wielu wydziałów uczelni rozlokowanych wcześniej na terenie całego trójmiasta. 

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 17 lipca, 2020 o 07:23