Reklama

Pomoc dla bezdomnych w czasach pandemii

Miasto Gdańsk kolejny rok stara się pomóc  bezdomnym w okresie jesienno – zimowym. Widzisz taką osobę? Daj znać służbom miejskim.

Autobus SOS w Sopocie | Fot. Jurek Bartkowski, Fotobank.PL/UMS
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Miasto Gdańsk kolejny rok stara się pomóc  bezdomnym w okresie jesienno – zimowym. Widzisz taką osobę? Daj znać służbom miejskim.

Od października osoby bezdomne ponownie mogą korzystać z oferty „autobusu SOS – pomoc”. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, obecnie wydawana jest tam tylko ciepła zupa na wynos – bez wchodzenia do wnętrza pojazdu.

Na miejscu osoby doświadczające bezdomności otrzymują też pełną informację, o pomocy dostępnej w mieście. Z mobilnego wsparcia korzysta codziennie średnio ok. 50 potrzebujących.

Miejsca postoju autobusu SOS:

  • godz. 19.15 – Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicach kościoła
  • ok. godz. 20.15 – Gdańsk Przymorze, na pętli autobusowej przy stacji SKM
  • ok. godz. 21.15 – Gdańsk Wrzeszcz, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej
  • ok. godz. 22.15 – Gdańsk Główny, w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka

Środki na działanie autobusu do końca br. zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do wsparcia przyłączyło się miasto Sopot. Na zlecenie Ośrodka usługę  realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Jednocześnie pracownicy MOPR, streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta współpracując ze służbami miejskimi docierają z ofertą wsparcia do potrzebujących.

– W tym wyjątkowym czasie potrzebna jest wielka solidarność, społeczna odpowiedzialność i współpraca na rzecz osób w życiowym kryzysie – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – I o to do Państwa apeluję, o reakcję i współdziałanie. Wystarczy telefon do pracowników MOPR, którzy postarają się pomóc osobie doświadczającej bezdomności.

Informacje o potrzebujących należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8.00 do 17.00, pt. w godz. od 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986.

Osobom bezdomnym udzielane jest m.in. schronienie, wsparcie finansowe, rzeczowe, żywnościowe czy specjalistyczne poradnictwo. Przed przyjęciem do schroniska  osoba w kryzysie bezdomności odbywa dziesięciodniową kwarantannę w placówce izolacyjnej. Główna placówka „kontenerowa” działa przy ul. Zielonogórskiej> drugim taki miejscem jest dotychczasowa noclegownia przy ul. Mostowej.

Pw

Ostatnia edycja: 2 listopada, 2020 o 21:19