Reklama

Pomocny Ikarus zakończył zimowe wsparcie bezdomnych

Potrzebującym wydano blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży. Z jego pomocy korzystało każdego wieczoru nawet do 80 bezdomnych. Z końcem zimy swoje kursy zawiesza pomocny Ikarus finansowany przez MOPR.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Potrzebującym wydano blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży. Z jego pomocy korzystało każdego wieczoru nawet do 80 bezdomnych. Z końcem zimy swoje kursy zawiesza pomocny Ikarus finansowany przez MOPR.

Autobus i jego załoga pracowali na rzecz potrzebujących od grudnia do 22 marca. Na pokładzie Ikarusa ratownik niemal codziennie udzielał doraźnej pierwszej pomocy. Wykonywał opatrunki, oczyszczał i zszywał rany, udzielał konsultacji dot. chorób skóry i higieny – informuje Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Dzięki akcji informacyjnej prowadzonej tam m.in. przez pracownika socjalnego do noclegowni i schronisk trafiło jeszcze kilkadziesiąt potrzebujących osób – w najtrudniejszym, zimowym czasie była to kwestia kluczowa.

Podczas kursów autobusu po Gdańśku wydano potrzebującym blisko 14 tysięcy porcji zupy i ponad 1,4 tys. sztuk odzieży – m. in. polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. – Wśród nich były i dary gdańszczan, za które ogromnie dziękujemy  – podkreśla Sylwia Ressel.

Przypomnijmy, że Ikarus został uruchomiony z początkiem grudnia. Jego ekipa codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczyła pomoc ludziom bez dachu nad głową. Wyremontowany pojazd został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Wybrano Ikarusa, poniewać w tym aucie może działać ogrzewanie na postojach nawet przy wyłączonym silniku. Autobu codziennie wyruszał z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymywał się na pół godziny w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

– na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

– na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,

– w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,

– obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” był MOPR w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę zrealizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS byli gdańscy radni – głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś. Usługa będzie kontynuowana w tym roku zimą.

Pomoc trwa nadal

Gdański MOPR zawarł umowę ze Stowarzyszeniem Gdański Komitet Obywatelski na usługę związaną z przygotowaniem i wydawaniem bezpłatnych posiłków m.in. osobom bezdomnym. Dzięki temu osoby potrzebujące mogą zjeść zupę lub drugie danie w trzech jadłodajniach – przy ulicach: Na Zaspę 45, Mickiewicza 33 i Żuławskiej 102.

Obiady są wydawane codziennie, z reguły w godzinach od 12. 30 do 14. Wsparcie otrzymują tam zarówno osoby ze skierowaniami od pracowników socjalnych, jak i np. bezdomni z interwencji, którzy w danym momencie potrzebują takiej pomocy.

Ciepłe posiłki, np. zupy, są też zapewnione w ośmiu gdańskich placówkach dla przebywających tam osób bezdomnych (dot. schronisk, noclegowni), z którymi MOPR ma podpisane umowy na świadczenie usług w bieżącym roku. Gorącą herbatę, kawę mogą też dostać korzystający z łaźni dla osób bezdomnych przy ul. Żaglowej 1, prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Wykaz placówek jest na stronie: www.mopr.gda.pl (zakładka: osoby bezdomne).

pp/MOPR

Ostatnia edycja: 26 marca, 2018 o 17:07