Reklama

Ponowne wyłożenie planu dla terenów AWFiS

Po ostatniej burzliwej dyskusji publicznej i pisemnych wnioskach od mieszkańców, ponownie wyłożony jest do wglądu publicznego projekt planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie AWFiS. Dyskusja publiczna nad planem i uwzględnionymi w nim zmianami odbędzie się 12 grudnia.

Dawne boisko do rugby - jeden z terenów przyszłej zabudowy | fot. Tomasz Strug
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Po ostatniej burzliwej dyskusji publicznej i pisemnych wnioskach od mieszkańców, ponownie wyłożony jest do wglądu publicznego projekt planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie AWFiS. Dyskusja publiczna nad planem i uwzględnionymi w nim zmianami odbędzie się 12 grudnia.

Od 29 listopada do 29 grudnia w Biurze Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna w rejonie AWFiS.

Jak czytamy w piśmie dyrektor BRG Edyty Damszel-Turek do Rady Oliwy, w zmienionym projekcie planu uwzględniono uwagi dotyczące wydzielenia ciągu pieszego w północnej części obszaru planu oraz ustalenia nieprzekraczalnej linii zabudowy w północno-zachodnim narożniku terenu 009-M/U32. Dodatkowo zmieniono formy zapisu wysokości zabudowy jednakże bez zmian ustalonych wcześniej parametrów oraz wprowadzono pojęcie „miejsce do parkowania” zamiast „miejsce postojowe” co spowodowało konieczności zmiany wszystkich zapisów dotyczących miejsc postojowych i parkingów w całym projekcie uchwały.

Z projektem planu w czasie wyłożenia można zapoznać się w siedzibie BRG. Do wglądu jest udostępniona również prognoza oddziaływania na środowisko. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektu planów są dostępne na stronie www.brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl.

Po co ten plan?

Kontrowersyjny plan procedowany jest od kilku lat. Zakłada zabudowę części terenów AWFiS budynkami mieszkalnymi. Doszło już do sprzedaży kilku działek, z których dochód miał zostać przeznaczony na program naprawczy uczelni. AWFIS kilka lat temu groziła niemal likwidacja z powodu kłopotów finansowych. Zabudowa ma zostać m.in dopuszczona na terenie obecnego boiska do rugby. W projekcie planu na części terenu dopuszczono zabudowę mieszkaniowo-usługową i usługową o większej niż obecnie intensywności i wysokości

Przy okazji zaplanowane zostanie usprawnienie istniejącego układu komunikacyjnego i poprawienie dostępności drogowej do terenów inwestycyjnych w rejonie AWFiS. Zamierzenie to zostanie osiągnięte dzięki wytyczeniu dwóch ulic publicznych łączących aleję Grunwaldzką i ulicę Czyżewskiego. Uzupełnienie układu komunikacyjnego poprawi dostępność pieszą do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz do przystanku SKM Żabianka. W opracowaniu zachowano przebieg istniejącego ciągu pieszego oraz wyznaczono nowe ciągi umożliwiające mieszkańcom korzystanie z atrakcyjnego terenu parkowego położonego w granicach uczelni.

Ponadto w planie przewidziano objęcie ochroną wyróżniającego się drzewostanu i terenów zadrzewionych, co przyczyni się do zachowania walorów przyrodniczych na tym obszarze.

Projekt planu po raz pierwszy został wyłożony do publicznego wglądu od 1 do 29 września 2017 roku. Do Prezydenta Gdańska wpłynęło 16 pism z uwagami dotyczącymi projektu planu.

Dyskusja publiczna i zgłaszanie uwag

Dyskusja odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17:00 w siedzibie BRG (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro).

Zgodnie z procedura do 12 grudnia, ponownie można również zgłaszać pisemne wnioski.

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 12 stycznia 2018 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Pw/brg

Ostatnia edycja: 29 listopada, 2017 o 20:11