Reklama

Poszukiwane są dawne zdjęcia Cmentarza Oliwskiego

Oliwska Fundacja Polanki, znana z działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Gdańska, podjęła nowe wyzwanie. Tym razem w centrum zainteresowania znalazł się Cmentarz Oliwski, jedno z historyczny miejsc w naszej dzielnicy.

Powojenne zdjęcie pochodzi ze zbiorów mieszkanki Oliwy - pani Anny Onoszko. Na zdjęciu córka pani Anny. Na zdjęciu uwieczniono kwaterę nr 29, większa część nagrobków ma obecnie inną formę lub nie istnieje.
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

W ramach nowego projektu, finansowanego m.in. z programu „Wspólnie dla dziedzictwa”, Fundacja Polanki prowadzi kompleksową dokumentację fotograficzną zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Oliwskim. Dzięki temu unikalne dzieła sztuki sepulkralnej zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń w formie cyfrowej. Bardzo ważna jest również, by nie zaginęła pamięć o dawnych mieszkańcach Oliwy.

– Jako Oliwiance Cmentarz Oliwski jest mi od zawsze bliski. Nie tylko jako miejsce spacerów i refleksji, ale również jako źródło bezcennych informacji o historii naszej dzielnicy. Obecnie Fundacja Polanki prowadzi projekt, w ramach którego wolontariusze dokumentują nagrobki, tak wiele mówiące o przed i powojennych mieszkańcach Oliwy – tłumaczy Katarzyna Płażyńska, prezes Fundacji Polanki.

Cmentarz Oliwski to prawdziwa skarbnica historii. Znajdują się tu nagrobki wybitnych postaci, a także niezwykłe przykłady sztuki kamieniarskiej. Jednak wiele nagrobków na przestrzeni lat było usuwanych, np. z powodu nieopłacenia kwatery.

– Istotnym uzupełnieniem naszej pracy jest pozyskiwanie archiwalnych zdjęć związanych z cmentarzem. Dzięki nim dowiadujemy się jak wyglądała nekropolia w przeszłości, które nagrobki zniknęły. Dlatego gorąco zachęcam do podzielenia się fotografiami z domowych kolekcji. Będzie można je profesjonalnie zeskanować i tym samym zapewnić im długowieczność – apeluje Katarzyna Płażyńska.

Poszukiwane są wszelkie archiwalne zdjęcia czy dokumenty dotyczące Cmentarza Oliwskiego. Cenne mogą być nawet takie sprzed kilku lat, bo widoczne mogą być na nich nagrobki już dziś nieistniejące.

Komu pokazać zdjęcia?

Będzie ku temu okazja w najbliższy piątek tj. 4 października w godz. 16:00-18:00 w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ul. Rybińskiego 10. Na miejscu będzie skaner i tym samym możliwość wykonania dobrej jakości skanu fotografii lub dokumentu. To ważne, aby zabezpieczać nasze domowe zbiory w taki sposób.

Wolontariat na rzecz historii i pamięci

W ramach projektu ”Dokumentacja Cmentarza Oliwskiego” w ostatni weekend odbył się spacer z przewodnikiem po cmentarzu. Jego motywem przewodnim była pamięć o Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wolontariuszam, którzy fotografują i inwentaryzują stare nagrobki na Cmentarzu Oliwskim. Spotkanie w siedzibie Rady Oliwy w dniu 3 września.

W projekt zaangażowana jest również grupa wolontariuszy, którzy cały czas inwentaryzują i fotografują kolejne kwatery wyszukując nagrobki osób zmarłych do 1970 roku. Dzięki temu uda się przyspieszyć prace dokumentacyjne i stworzyć bazę danych zawierającą informacje o poszczególnych mogiłach.

Tomasz Strug

Ostatnia edycja: 15 grudnia, 2024 o 14:23