Reklama

Pożar zabytkowego budynku w Jelitkowie

Płonął dach i pierwsze piętro zabytkowego budynku przy ul. Bałtyckiej 25 w Jelitkowie. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Pożar zabytkowego budynku w Jelitkowie
Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Pożar przy Bałtyckiej 25 wybuchł około 3 nad ranem. Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny. Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej z budynku ewakuowało się pięć osób, w tym jedna niepełnosprawna.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległa znaczna część połaci dachu oraz pomieszczeń mieszkalnych. W momencie pożaru zamieszkałe były dwa z sześciu lokali mieszkalnych w budynku.

W trakcie pożaru, od wysokiej temperatury pękały szyby w budynku naprzeciwko.

Jak informują Gdańskie Nieruchomości, nieruchomość nie nadaje się do ponownego zasiedlenia, a wszyscy mieszkańcy otrzymali propozycję tymczasowego zakwaterowania.

Z powodu zagrożenia spadania elementów dachu na ciąg pieszo-jezdny, uniemożliono jest przejazd samochodów przed budynkiem. Prace zabezpieczające oraz związane z oznakowaniem będą kontynuowane w sobotę. Dalsze działania związane z zabezpieczeniem nieruchomości będą ustalane w poniedziałek w uzgodnieniu z przedstawicielem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wielorodzinny budynek przy ul. Bałtyckiej 25 jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi część kompleksu zabytkowych chat dawnych rybaków z Jelitkowa.

Temat pożaru i stanu tych budynków był omawiany na konferencji prasowej posła Kacpra Płażyńskiego.

To nie jest coś, czego nie mogliśmy się spodziewać. Półtora roku temu (…) po raz kolejny mówiliśmy, że stan tych przepięknych checzy rybackich jest dramatyczny. Apelowaliśmy do prezydent Gdańska, aby coś w końcu z tym zrobić – mówił poseł Płażyński.

Po jego wystąpieniu ze strony mieszkańców wylała się fala żalu na sposób zarządzania przez miasto zamieszkanych przez nich nieruchomości.

W konferencji wziął udział również Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok, który przypomniał o sporze z miastem na temat procedowanego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części Jelitkowa.

Pw

Ostatnia edycja: 14 lipca, 2023 o 23:16