Poznaj plany miasta na najbliższe 30 lat
Do 21 listopada do publicznego wglądu zostało wyłożone Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Dokument zakreśla kierunki rozwoju miasta na najbliższe 30 lat.
Do 21 listopada do publicznego wglądu zostało wyłożone Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Dokument zakreśla kierunki rozwoju miasta na najbliższe 30 lat.
Dokument jest dostępny na stronie internetowej oraz w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska. 7 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się dyskusja publiczna na temat Studium.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska nazywany jest najważniejszym miejskim dokumentem strategicznym. Dotyczy on rozwoju miasta na najbliższe 30 lat.
– To od jego zapisów zależy, czy w tym czasie będą mogły powstać nowe osiedla mieszkaniowe, czy znajdzie się miejsce na nowe parki, zostanie zachowana rezerwa pod drogi i linie tramwajowe – wyjaśnia Dariusz Wołodźko w Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Uchwalane później miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie mogą naruszać ustaleń zawartych w Studium.
Obecnie procedowane Studium jest już trzecim tego rodzaju gdańskim opracowaniem. Poprzednie zostało uchwalone dziesięć lat temu.
Konieczność opracowania nowego dokumentu tłumaczona jest intensywnym rozwojem miasta oraz zmianami w prawie
Projekt Studium był konsultowany z mieszkańcami na etapie powstawania. – W sumie zorganizowaliśmy 94 różnego rodzaju działania partycypacyjne, w trakcie których mieliśmy okazję poznać oczekiwania mieszkańców oraz mogliśmy przedstawić nasze wizje rozwoju Gdańska – mówi Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. – Staraliśmy się znaleźć rozwiązania, które pogodzą indywidualne interesy z dobrem wspólnym.
Na etapie prac nad projektem łącznie wpłynęło blisko tysiąc wniosków od gdańszczan, z czego sześćdziesiąt procent uwzględniono.
Wyłożenie, dyskusja publiczna
Projekt Studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko od 23 października do 21 listopada 2017 roku jest wyłożony do publicznego wglądu. Z dokumentami można zapoznać się na stronie www.brg.gda.pl oraz w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, IV piętro).
7 listopada o godz. 17:00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1) odbędzie się dyskusja publiczna na którą zaproszenie są wszyscy zainteresowani rozwojem miasta.
Uwagi
Zgodnie z art. 11 pkt 11 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie studium, może wnieść uwagi.
Uwagi należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 grudnia 2017 r. Pisma należy kierować na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80–855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl, bądź też opatrzonych podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.
Zgodnie z art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1405) w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w miejscu i czasie wyłożenia projektu studium do publicznego wglądu można zapoznać się z prognozą oddziaływania na środowisko do ww. dokumentu. Zainteresowani udziałem w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania ww. projektu studium na środowisko, mogą składać uwagi i wnioski, które mogą być wnoszone: w formie pisemnej do Prezydenta Miasta Gdańska na adres Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80–855 Gdańsk, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 grudnia 2017 r.
Uwagi i wnioski złożone po upływie wyżej podanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
Uwagi do projektu studium oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.
Pw/umg/brg
Ostatnia edycja: 23 października, 2017 o 20:13