Reklama

Prace archeologiczne przed budową osiedla przy Katedrze [VIDEO]

Na naszych oczach odrodził się staw dawnego młyna VIII na Potoku Oliwskim. To jednak powrót tymczasowy. Powodem są prace archeologiczne związane z przyszłą budową niewielkiego osiedla na zapleczu ul. Cystersów.

Udostępnij facebook twitter Whatsapp Drukuj Wyślij emailem

Na naszych oczach odrodził się staw dawnego młyna VIII na Potoku Oliwskim. To jednak powrót tymczasowy. Powodem są prace archeologiczne związane z przyszłą budową niewielkiego osiedla na zapleczu ul. Cystersów.

Koparka, wywrotka, wielka dziura w ziemi zalana wodą – tak obecnie wygląda duża część terenu znajdującego się tuż za młynem przy ul. Spacerowej. Okoliczni mieszkańcy sądzą, że to już początki budowy osiedla w tym miejscu. Tylko co na placu budowy robią ludzie z wykrywaczami metalu?

Wykopy na działce przy ul. Opackiej nie są wykopami budowlanymi, a standardowymi badania archeologicznymi, prowadzonymi zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Marta Szymczak z biura prasowego firmy Invest Komfort.

Okazuje się, że pozwolenia na budowę jeszcze nie wydano, ponieważ dopiero trwają prace nad wizją przyszłego osiedla. – Prace nad inwestycją są w fazie koncepcyjnej, przed nami dopiero ustalenie dokładnej daty rozpoczęcia budowy – informuje przedstawicielka dewelopera.

Osiedle i oś widokowa zamiast parkingu

Powstanie niewielkiego osiedla na tyłach Pizzerii Margherita i sąsiednich budynków dopuszcza uchwalony w lutym 2017 roku plan zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej na tym terenie dopuszczona była wyłącznie zieleń i parking obsługujący ruch turystyczny wokół Katedry i Parku Oliwskiego.

Jednak w wyniku problemów finansowych związanych z aferą Stella Maris, parafia archikatedralna sprzedała teren przyszłego parkingu. Ostatecznie grunt stał się własnością firmy Invest Komfort, która zabiegała o zmianę planu i dopuszczenie funkcji budownictwa mieszkaniowego. Proponowane zmiany budziły spore kontrowersje. Procedowanie planu trwało aż 5 lat. Korzyścią dla wszystkich ze zmiany planu ma być utworzenie osi widokowej z ul. Spacerowej na Katedrę Oliwska oraz powstanie atrakcyjnych terenów zielonych. Parkingu już na tych terenach jednak nie będzie.

Invest Komfort zobowiązał się swoją część przeznaczoną w planie na zieleń parkową przekazać miastu za symboliczną kwotę 1000 zł + VAT. To przekazanie nieruchomości będzie obejmowało również kompleksowe zagospodarowanie tego terenu, również z częściami gminnymi i bez żadnej możliwości roszczeń o zwrot poniesionych nakładów na tę nieruchomość. Developer zobowiązał się również do współpracy przy realizacji miejskiego parkingu przy ul. Tatrzańskiej. 

Duże obawy okolicznych mieszkańców budzi kwestia budowy mostu nad Potokiem Oliwskim, który może połączyć planowaną inwestycję z ul. Cystersów. W planie zapisano, że główny wjazd na nowe osiedle ma być od strony ul. Opackiej. Miejscy planiści uspokajali, że planowany most jest tylko na potrzeby meliorantów serwisujących Potok. Jak się okazało w trakcie licznych dyskusji nad planem, Gdańskie Wody nie potrzebują tego mostu aby skutecznie dbać o brzegi Potoku Oliwskiego wzdłuż ul. Cystersów.

Młyn VIII

Młyn VIII to najstarszy oliwski młyn – mógł już działać pod koniec XII wieku. Stał on obok istniejącej do dziś szafarni. Staw młyński był podobne wielkości jak dzisiejszy zbiornik retencyjny przy ul. Spacerowej. Najstarsza wzmianka o młynie pochodzi z 1349 roku. 18 lutego 1557 roku młyn został spalony przez gdańszczan. Odbudowano go w 1578 roku. Młyn spłonął w 1817 roku i nie został odbudowany. Do naszych czasów zachowało się zagłębienie po stawie i tama, po której biegnie ulica Cystersów. Plan zagospodarowanie przestrzennego Oliwa Górna rejon Katedry Oliwskiej II w mieście Gdańsku z 2017 roku przewiduje odtworzenie na terenie zielonym dwóch niewielkich stawów przedzielonych groblą.

Tomasz Strug